:)

Ocena: 5.0/5.0

żylaki powrózka nasiennego operacja gdańsk 1dayclinic szpital etermed

Żylaki powrózka nasiennego leczenie i operacja Gdańsk

Żylaki powrózka nasiennego (z łac. varicocele) są to żylaki, które powstają w splocie żylnym otaczającym jądra. Występują jako wydłużenie, poskręcenie i poszerzenie naczyń żylnych, które zbierają rew z jądra i tworzą splot wiciowaty.

Występują u około 20 procent mężczyzn, a u panów, którzy mają problemy z płodnością odsetek ten wzrasta do około 40 procent.

Wyróżnia się trzy stopnie choroby:

I stopień – żylaki małe, słabo wyczuwalne dotykiem i niewidoczne. Pojawiają się w pozycji stojącej, najczęściej podczas napinania mięśni.

II stopień – żylaki mało widoczne, ale wyczuwalne dotykiem. Pojawiają się podczas napinania mięśni brzucha.

III stopień – żylaki duże, widoczne i wyczuwalne dotykiem. Znacznie zniekształcają zarys moszny.

Żylaków powrózka nasiennego nie można bagatelizować. Nie leczone mogą doprowadzić w wielu powikłań m.in. pęknięcia, utworzenia się zakrzepu, czy przebudowy jądra. W niektórych przypadkach z ich winy może dojść do bezpłodności.

Przyczyny tworzenia się żylaków powrózka nasiennego

Dolegliwość najczęściej dotyka młodych mężczyzn w wieku 12-16 lat, choć nie ma reguły i możliwe jest pojawienie się żylaków również w starszym wieku.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia żylaków jest zwiększenie ciśnienia w obrębie żył odprowadzających krew z jąder, czego efektem jest poszerzenie się żył splotu. Wśród przyczyn powstania choroby jest także niewydolność zastawek w naczyniach jądrowych, jak również istnienie dodatkowego krążenia obocznego. Do powstania choroby przyczynia się również ucisk żyły nerkowej, wady w budowie anatomicznej, wrodzone choroby tkanki łącznej, niewydolność pompy powięziowo-mięśniowej (tzw. „dźwigacz jądra),a także ucisk spowodowany guzem i zakrzepowe zapalenie żyły jądrowej lub nerkowej.

Objawy żylaków powrózka nasiennego

W początkowym stadium rozwoju choroby, żylaki nie powodują większych dolegliwości i nie są widoczne gołym okiem. Zdarza się jednak, że mężczyzna przypadkowo wyczuje podczas kąpieli lub samobadania zgrubienia i wtedy udaje się do specjalisty. Zgrubienia w formie guzowatych, miękkich lub twardych tworów o różnorodnej wielkości pojawiają się nad jądrem i najczęściej występują po lewej stronie (90 procent przypadków). W przypadku wystąpienia żylaków po prawej stronie należy poddać się dodatkowej diagnostyce w kierunku rozpoznania zmian złośliwych.

Wraz z rozwojem choroby objawy mogą być bardziej zauważalne. Mężczyźni zmagający się z żylakami powrózka nasiennego odczuwają palący ból w jądrach, a także ból i uczucie ciężkości w okolicy moszny oraz pachwiny, nasilające się w pozycji stojącej lub podczas wzwodu. Pacjenci odczuwają też dyskomfort spowodowany nawet niewielkim obrzękiem okolicy moszny. Wśród objawów żylaków powrózka nasiennego wyróżnia się również uczucie ucieplenia moszny.

Rozpoznanie choroby

Mężczyźni, którzy zaobserwują u siebie powyższe objawy niezwłocznie powinni udać się na konsultację do lekarza urologa. Na konsultację lekarską można się umówić w Poradni Urologicznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku. Podczas wizyty urolog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, obejrzy żylaki, a także wykona badanie palpacyjne jąder w pozycji stojącej oraz leżącej. Urolog ocenia wielkość jąder (np. za pomocą orchidometru), jak również ich konsystencję. W trakcie wizyty lekarz może przeprowadzić tzw. próbę Valsalvy polegającą na napinaniu mięśni brzucha (jak podczas kaszlu). Dodatkowo w rozpoznaniu choroby stosuję się badanie ultrasonograficzne z przepływem krwi w żyłach, jak i klasyczne USG. Innymi badaniami wspomagającymi diagnostykę żylaków powrózka nasiennego są: badanie nasienia, termografia, wsteczna angiografia żyły jądrowej, czy badanie angioscyntygraficzne.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Leczenie schorzenia polega na całkowitym usunięciu żylaków lub uniemożliwieniu w nich przepływu krwi. Wskazaniami do wykonania zabiegu są duże żylaki, niepłodność, jak również ból w obrębie narządów płciowych.

UWAGA! Tego rodzaju zabiegów nie przeprowadzamy w naszym szpitalu.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies