:)

Ocena: 4.8/5.0

choroba Duplaya leczenie gdańsk operacja szpital 1dayclinic etermed zespół bolesnego barku

Leczenie choroby Duplaya w Gdańsku

Zespół bolesnego barku (ZBB) nazywany także chorobą Duplaya jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ortopedy. Jest to zespół chorób powstały w wyniku uszkodzeń urazowych i zwyrodnieniowych w obrębie wszystkich struktur obręczy barkowej. Choroba najczęściej pojawia się u osób pomiędzy 45 a 55 rokiem życia i znacznie częściej dotyczy kobiet.

Zespół bolesnego barku jak sama nazwa wskazuje może obejmować wiele zespołów okolicy barkowej. Do choroby zaliczamy: zespół cieśni podbarkowej, uszkodzenie mięśni stożka rotatorów, stan zapalny struktur okołobarkowych, zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, zmiany zwyrodnieniowe, jak również wszystkie urazy kostno-stawowe okolicy barkowej.

Przyczyny wystąpienia Zespołu Bolesnego Barku

Choroba Duplaya może powstać w wyniku uszkodzenia całego barku, bądź tylko fragmentu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Pojawia się w przeciążeniach mięśni i urazach mechanicznych okolicy barkowej takich jak: złamania i zwichnięcia stawu barkowego, oparzenia tkanek miękkich, urazy stawu barowo-obojczykowego. Do powyższych razów może dojść podczas czynności wymagających uniesienia rąk powyżej linii ramion (np. przy myciu okien), w trakcie dźwigania ciężarów, ale też podczas spania w niewygodnej pozycji i przy gwałtownych szarpnięciach ręką. Schorzenie to często dotyczy osób aktywnie uprawiających sport, a w szczególności tenis, siatkówkę, pływanie i piłkę nożną.

Zespół bolesnego barku może być następstwem chorób reumatycznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, wapniejące zapalenia ścięgien), jak również chorób neurologicznych (m.in. zapalenie splotu ramiennego i szyjnego), naczyniowych i chorób serca. Może wystąpić również przy miejscowym zapaleniu okołostawowych tkanek miękkich (np. zespół ciasnoty podbarkowej, zapalenie pochewki maziowej), a także w  wyniku osłabienia układu odpornościowego np. przy niewyleczonej infekcji czy wychłodzeniu organizmu.

Objawy Zespołu Bolesnego Barku

Jak sama nazwa wskazuje zespół bolesnego barku objawia się przede wszystkim bólem, który początkowo jest niewielki i przez to lekceważony przez wielu pacjentów. Pojawia się w naturalnych, codziennych sytuacjach (np. podczas próby podrapania się po plecach). Wraz z rozwojem choroby dolegliwości bólowe się nasilają powodując znaczny dyskomfort. Ból jest ostry, silny, najczęściej nagły i pojawia się nie tylko podczas dźwignięcia czy wykonania gwałtownego ruchu, ale też może dokuczać choremu w trakcie odpoczynku. Wraz z bólem może wystąpić obrzęk stawu barkowego, a także problemy z poruszaniem ręką i ograniczony zakres jej ruchów, który uniemożliwia wykonanie wielu codziennych czynności. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że osoba chora z obawy przed bólem ogranicza chorą rękę, wykorzystując tym samym drugą, zdrową kończynę. Wynikiem takiego postępowania może być zesztywnienie chorego barku, rozwój stanu zapalnego, osłabienie siły mięśniowej, a nawet zanik mięśni.

Rozpoznanie ZBB

Od ustalenia przyczyny choroby, zlokalizowania zmian chorobowych i zaawansowania stopnia rozwoju choroby zależy metoda leczenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie schorzenia.

Przy pojawieniu się powyższych objawów należy udać się na konsultację do lekarza ortopedy, który przyjmuje pacjentów w Poradni Ortopedycznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku. Podczas wizyty specjalista nie tylko przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i wykona badanie fizykalne całej okolicy barku, ale też może zlecić choremu wykonanie badań obrazowych takich jak RTG barku, czy USG barku,  na które również można się umówić w CM Eter-Med.

Różnorodne metody leczenia choroby Duplaya w Gdańsku

Jak w przypadku wielu problemów ortopedycznych, tak samo leczenie ZBB rozpoczyna się od leczenia metodami zachowawczymi obejmującymi farmakoterapię, rehabilitację, czy fizjoterapię. Osoba chorująca na ZBB powinna unikać wysiłku i przeciążeń, a bolesny bark unieruchomić np. temblakiem. Farmakoterapia opiera się na stosowaniu żeli i maści o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, jak również przyjmowaniu doustnych środków farmakologicznych zaleconych przez lekarza (np. leki homeopatyczne i rozluźniające napięcie mięśniowe).

Jednymi z najnowocześniejszych metod leczenia schorzeń ortopedycznych są zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Komórki te mają zdolność nieograniczania się i namnażania, a co za tym idzie mogą przekształcić się w każdą, dowolną komórkę organizmu w jaką zostają poddane. Ponadto terapia z ich udziałem redukuje dolegliwości bólowe pacjenta, jak również poprawia zakres ruchomości stawów.

Również zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, tzw. czynników wzrostu należą do nowoczesnych metod leczenia dolegliwości ortopedycznych, które przynoszą doskonałe efekty lecznicze. Czynniki wzrostu mają właściwości pobudzające regenerację uszkodzonych mięśni, chrząstek i ścięgien, stymulują procesy naprawy i gojenia się tkanek, poprawiają funkcyjność zmienionych chorobowo tkanek.

Bardzo dobre efekty terapeutyczne przynoszą zabiegi z zakresu fizjoterapii, które proponuje specjalista podczas konsultacji fizjoterapeutycznej. Wybierając odpowiednie zabiegi kieruje się przyczyną, objawami i rozległością ZBB. Krioterapia i jonoforeza z odpowiednim lekiem mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,  natomiast elektrostymulacja zwiększa oraz poprawia siłę mięśniową. Zabiegi takie jak magnetoterapia, laseroterapia i ultradźwięki regenerują i naprawiają uszkodzone tkanki miękkie, natomiast Lampa Sollux i masaż wirowy kończyny górnej poprawiają ukrwienie i odżywiają tkanki. W leczeniu choroby Duplaya dobre efekty może przynieść kinezjotaping, czyli oklejenie barku specjalnymi taśmami, które usprawniają funkcjonowanie stawu ramiennego. Centrum Medyczne Eter-Med oprócz powyższych zabiegów oferuje pełną terapię zespołu bolesnego barku w pakiecie obejmującym m.in. zabiegi z zakresu fizjoterapii, ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże czy kinezjotaping.

W sytuacji kiedy ZBB spowodowany jest uszkodzeniem więzadeł i ścięgien stawu barkowego lub znacznymi zmianami zwyrodnieniowymi lekarz może zaproponować operację artroskopową stawu barkowego. Podczas zabiegu chirurg wykonuje na skórze 2 niewielkie nacięcia (ok. 0.5 cm), przez które wprowadza specjalną rurkę z kamerką oraz mikronarzędzia chirurgiczne. Rodzaj wykonywanych działań uzależniony jest od przyczyny i objawów zespołu bolesnego barku.

Przed zabiegiem należy udać się na wizytę kwalifikującą do zabiegu,  podczas której lekarz nie tylko pomoże pacjentowi przygotować się do operacji, odpowie na nurtujące pytania i wątpliwości, ale też udzieli wskazówek dotyczących działań pooperacyjnych.

Rehabilitacja pooperacyjna

Po zabiegu operowana kończyna powinna zostać unieruchomiona (np. w temblaku lub ortezie ), a po kilku tygodniach od zabiegu (czasem nawet już w drugim tygodniu) powinna zostać poddana zabiegom rehabilitacyjnym. Ćwiczenia dobrane podczas konsultacji z lekarzem rehabilitantem, mają na celu zwiększenie ruchomości i siły mięśni obręczy barkowej, a także odtworzenie prawidłowych wzorców ruchowych.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies