:)

Ocena: 4.8/5.0

endoskopowa operacja zatok przynosowych fess szpital 1dayclinic gdańsk

Przewlekłe zapalenie zatok leczenie Gdańsk

Zatoki są to przestrzenie umiejscowione w kościach twarzoczaszki, wyścielone błoną śluzową i wypełnione powietrzem. Łączą się z jamą nosową za pomocą wąskich otworów, co umożliwia przemieszczenie się wydzieliny z zatok na zewnątrz. Zatoki tworzą barierę immunologiczną dla wirusów, bakterii i alergenów oraz są odpowiedzialne za oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza, dzięki czemu nie podrażnia ono błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Do ich zadań należy też wyrównywanie różnicy ciśnień podczas oddychania i ochrona mózgoczaszki przed urazami.

Zapalenie zatok jest bardzo uciążliwym stanem zapalnym, który może dotknąć osób w każdym wieku. Ze względu na czas trwania procesu zapalnego można wyróżnić: ostre zapalenie zatok (trwające maksymalnie 3-4 tygodnie), nawracające ostre zapalenie (kilka 7-dniowych zachorowań w ciągu roku), podostre zapalenie (trwa od 3-4 tygodni do 3-4 miesięcy) i przewlekłe zapalenie zatok (często nawracające i trwające ponad 3 miesiące zapalenie zatok).

Przewlekłe zapalenie to najcięższy stan zapalny zatok, a nieleczony może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęściej spowodowany jest efektem braku leczenia lub nieprawidłowego leczenia ostrych stanów zapalnych zatok.

Jakie są przyczyny powstania choroby

Wśród najczęstszych przyczyn zachorowania na przewlekłe zapalenie zatok znajdują się nawracające infekcje wirusowe spowodowane wirusami grypy i rynowirusami (wirusami powodującymi przeziębienie). Również nieleczone lub nieprawidłowo leczone infekcje mogą doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego zatok. Chorobę tą wywołują także bakterie z rodziny gronkowców i paciorkowców, pneumokoki, bakterie beztlenowe z jamy ustnej. Przyczyną zachorowania mogą być zaburzenia drożności nosa (np. krzywa przegroda),  obecność polipów, a także uszkodzenia aparatu rzęskowo-śluzowego (np. u palaczy). Przewlekłe zapalenie zatok może dotyczyć też osób, które zmagają się z przerostem migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych (szczególnie w przypadku dzieci), zapaleniem ucha, jak również alergicznymi nieżytami nosa.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Najbardziej charakterystyczne objawy można zauważyć przy ostrym zapaleniu zatok. W przypadku przewlekłego stanu chorobowego dolegliwości również są zauważalne, jednak mają mniejsze nasilenie. Osoby, które chorują na przewlekłe zapalenie zatok skarżą się na długotrwałe bóle głowy, charakteryzujące się uczuciem rozpierania u nasady nosa i uciskiem,  a także często mają obrzęknięta śluzówkę nosa. Chorych cechuje pokasływania i chrząkanie spowodowane spływaniem wydzieliny do gardła oraz drapanie w gardle. Objawy, które są najbardziej charakterystyczne u dzieci to bezdech, chrapanie i oddychanie przez usta. Może pojawić się kaszel, ból gardła, a nawet krwawienie z nosa. Dzieci mają problemy z zasypianiem, a w nocy częściej się budzą.  Powstała infekcja bakteryjna może doprowadzić do anginy, zapalenia ucha środkowego i przerostu migdałów.

Konsekwencje nieleczenia choroby

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest konieczne, gdyż jego powikłania mają bardzo poważne następstwa. Nieleczona choroba może doprowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej, ropnia mózgu i ropicę oczodułu.  Konsekwencją nieleczenia choroby może być też zapalenie kości czaszki i powikłania wewnątrz czaszkowe.

Diagnoza

W celu rozpoznania choroby należy udać się do lekarza laryngologa, który przeprowadzi badanie laryngologiczne (m.in. badanie jamy nosowej, badanie jamy ustnej, badanie węzłów chłonnych szyi), przyjrzy się deformacjom anatomicznym i powstałym polipom. Aby potwierdzić diagnozę lekarz skieruje pacjenta na badanie RTG zatok lub tomografię komputerową. Badanie RTG obrazuje jedynie zatoki czołowe i szczękowe, natomiast TK ocenia stan wszystkich zatok.

Metody leczenia przewlekłego zapalenia błon śluzowych nosa

Istotne znaczenie ma profilaktyka chroniąca przed przewlekłym zapaleniem błon śluzowych. Należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu powietrza i starać się oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, a w szczególności dymu tytoniowego.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok wyróżnia się dwa rodzaje leczenia: zachowawcze i leczenie operacyjne.

Metoda zachowawcza jest pierwszym etapem leczenia i obejmuje antybiotykoterapię oraz farmakoterapię objawową z wykorzystaniem środków obkurczających śluzówkę nosa, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Korzystny wpływ na śluzówkę nosa mają też inhalacje pary wodnej i soli fizjologicznej, a także miejscowo stosowane leki sterydowe.

Jeżeli metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów , najskuteczniejszą metodą leczenia będzie zabieg operacyjny. Może być przeprowadzony metodą radykalną, polegającą na drenażu chorej zatoki do nosa i usunięciu błony śluzowej z zatoki, a także metodą endoskopową, która opiera się na udrażnianiu jamy nosa  przy zastosowaniu endoskopu. Lekarze coraz częściej odchodzą od leczenia pierwszą metodą, zastępując ją FESS, czyli endoskopową operacją zatok przynosowych, gdyż charakteryzuje się ona małą inwazyjnością i szybszym powrotem do zdrowia.

Dowiedz się więcej o endoskopowej operacji zatok przynosowych FESS w szpitalu w Gdańsku 1DayClinic

Endoskopowa operacja zatok przynosowych, czyli FESS gwarantuje minimalne uszkodzenie ciała pacjenta, a także znacznie skraca czas rehabilitacji.

Podczas zabiegu lekarz wprowadza do jamy nosowej endoskop (niewielkich rozmiarów rurkę, zakończoną kamerą) i ocenia tkanki oraz struktury znajdujące się w jamie, a przy wykorzystaniu mikronarzędzi usuwa zmienione tkanki. Operacja przeprowadzana jest w  znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies