:)

Ocena: 4.8/5.0

przepuklina pachwinowa szpital 1dayclinic gdańsk

Przepuklina pachwinowa operacja Gdańsk

Przepuklina pachwinowa (z łac.hernia inguinalis) jest patologiczną zmianą, objawiającą się przemieszczeniem zawartości jamy ciała przez otwory  na miejsce o obniżonej oporności – w okolice pachwiny. Pomimo tego, że w początkowym stadium rozwoju nie jest groźna, to kiedy jest zbyt późno wykryta może dojść do uwięźnięcia przepukliny i martwicy jelit.

Przepuklina pachwinowa składa się z wrota przepukliny, kanału przepukliny, worka przepukliny oraz zawartości worka. Zawartością tą może być każdy narząd wewnętrzny jamy ciała, np. jest to jelito cienkie, a nawet pęcherz moczowy.

Przepuklinę pachwinową można podzielić na przepuklinę skośną, prostą oraz tzw. kombinowana. Przepuklina skośna, czyli boczna rozpoczyna się w pierścieniu głębokim, przechodząc dalej przez kanał pachwinowy, mając ujście w okolicach moszny. Przepuklina prosta, czyli przyśrodkowa  wiedzie bezpośrednio do pierścienia pachwinowego zewnętrznego przez otwór jam brzucha. Jest też przepuklina kombinowana mająca cechy zarówno prostego, jak i bocznego uwypuklenia.

Schorzenie występujące w pachwinie może przyjąć dwie postacie:  przepuklinę pachwinową, która występuje najczęściej u mężczyzn, co wynika z procesu zstępowania jąder do moszny, a także przepuklinę udową, która dotyczy głównie kobiet. W drugim przypadku zagrożenie schorzeniem jest spowodowane przebytymi porodami, kiedy kanał udowy umiejscowiony poniżej pachwiny jest rozszerzony w wyniku rodzenia dziecka.

Przyczyny powstawania przepukliny

Przepuklina pachwinowa może być obecna już przy urodzeniu, jak również może pojawić się w późniejszym okresie życia.  Przepuklina wrodzona, zwana przepukliną pośrednią jest wynikiem niepełnego zamknięcia kanału pachwinowego.  Przepuklina bezpośrednia może się pojawić w każdym okresie życia. Spowodowana jest osłabieniem tkanek budujących ściany jam ciała w wyniku zaburzeń struktury i metabolizmu kolagenu.  Również choroby autoimmunologiczne, cukrzyca  czy niedożywienie mogą przyczynić się do powstania przepukliny pachwinowej. Zdarza się także, że schorzenie powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej np. podczas znacznego wysiłku, powtarzających się zaparć, jak również przerostu gruczołu krokowego. Powstaniu przepukliny sprzyja nadmierna aktywność fizyczna i przeciążenia  np. przy dźwiganiu i podczas ćwiczeń na siłowni, a także na skutek działania lekarskiego (np. w bliznach pooperacyjnych).  Przepuklina bezpośrednia może pojawić się też u dzieci i młodzieży w okresie nagłego wzrostu.

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej

Niektóre przepukliny mogą występować bezobjawowo, najczęściej jednak pacjent jest w stanie zauważyć pierwsze symptomy. Pierwsze objawy, powstałe jeszcze przed uwypukleniem się namacalnej guzki to zazwyczaj ból w pachwinie i nieokreślony dyskomfort  tej okolicy. Początkowo ból jest łagodny, nie wyrazisty, jednak wraz z pogłębianiem się choroby staje się bardziej dokuczliwy i napierający.  Ból szczególnie doskwiera po wysiłku fizycznym, w wyniku napinania mięśni, w trakcie śmiechu, kaszlu, czy wizyty w toalecie. Wraz z rozrostem przepukliny tworzy się uwypuklenie, które na początku pojawia się i cofa samoistnie, a w dalszych etapach rozwoju umiejscawia się na stałe.

Rozpoznanie zmiany

Najczęściej jest tak, że to sam pacjent rozpoznaje u siebie przepuklinę, kiedy jest ona wyczuwalna. W celu potwierdzenia diagnozy należy udać się do lekarza – chirurga, który dodatkowo zleci wykonanie badania ultrasonograficznego. USG pozwoli uwidocznić worek przepuklinowy wraz z jego zawartością.

 

Metody leczenia przepukliny pachwinowej

Niektóre osoby próbują pozbyć się przepukliny korzystając z tzw. pasów przepuklinowych, jednak metoda ta rzadko się sprawdza. Może okazać się skuteczna u małych dzieci, natomiast dorośli od samego początku pojawienia się przepukliny powinni mieć na uwadze operację chirurgiczną.

Operacje przepukliny przeprowadza się różnymi technikami, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Chirurg może wykonać zabieg techniką beznapięciową, z użyciem specjalnych siatek (tzw. metoda Lichtensteina), a także klasyczną, w której wykorzystuje tkanki własne pacjenta (tzw. metoda Bassiniego lub Shouldice’a).

Dowiedz się więcej o operacji przepukliny pachwinowej w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Metoda napięciowa polega otwarciu otrzewnej, odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej i zszyciu tkanek, w sposób przykrywający wrota przepukliny. Natomiast metoda beznapięciową polega na wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego przy wykorzystaniu siatek syntetycznych, które chronią przed nawrotem choroby.  Ten rodzaj metody jest coraz bardziej popularny , a wykorzystanie specjalnych siatek, wykonanych z  wysokiej jakości materiałów gwarantuje szybszą rekonwalescencję po operacji oraz mniejsze dolegliwości bólowe.  Podczas zabiegów specjalista może wykonać herniotomię, czyli nacięcie przepukliny, herniografię polegającą na zszyciu ubytków w powięzi w celu zmniejszenia wrót przepukliny, a także hernioplastykę, czyli plastykę przepukliny.  Operacja przepukliny pachwinowej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od zaleceń specjalisty anestezjologa.  Po zabiegu pacjent powinien ograniczyć na jakiś czas wysiłek fizyczny oraz zadbać o odpowiednią pielęgnacje operowanej powierzchni poprzez jego odkażanie i systematyczną zmianę opatrunków.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies