:)

Ocena: 4.8/5.0

zapalenie kaletki maziowej szpital operacja 1dayclinic gdańsk gdynia sopot trójmiasto

Zapalenie kaletki maziowej leczenie i operacja Gdańsk

Kaletka maziowa (łac. bursa synovialis)  jest wytworem błony maziowej, która wyglądem przypomina worek o pęcherzykowatym kształcie i wypełniona jest płynem. Wytwarza ona maź stawową, czyli śliską substancję, która sprawia, że kaletka posiada wilgotną i gładką powierzchnię. Kaletek w organizmie jest około 150  i mieszczą się one w miejscach, gdzie mięśnie przesuwają się po kościach. Ich zadaniem jest zmniejszenie tarcia pomiędzy tkankami, nawilżenie stawu, jak również ułatwienie ślizgania się mięśni i ścięgien.

Zapalenie kaletki maziowej (z łac. bursitis) jest stanem zapalnym woreczka łącznotkankowego, który umiejscowiony jest pomiędzy mięśniem a kością. Dolegliwość najczęściej dotyczy osób pomiędzy 15 a 50 rokiem życia. Zapalenie doprowadza do ograniczenia sprawności fizycznej  i dysfunkcji aparatu ruchowego, a w niektórych sytuacjach nawet do pełnego zesztywnienia stawu.

Przyczyny zapalenia kaletki maziowej

Dolegliwość ta często pojawia się po dużym wysiłku fizycznym i siłowym, do którego pacjent  nie był przyzwyczajony, przy nagłym zwiększeniu intensywności ćwiczeń oraz przy nieprawidłowym wykonywaniu ćwiczeń (głównie rozciągających i siłowych). Jest także skutkiem braku prawidłowej rozgrzewki przed treningiem. Do zapalenia kaletki maziowej może dojść w wyniku urazu okolicy stawu, przesilenia bądź przeciążenia stawu, np. w wyniku stłuczenia, upadku, zmian degeneracyjnych, gwałtownych szarpnięć ręki, bądź nieleczonych obrażeń tkanek miękkich. Zapalenie kaletki maziowej może być też efektem innych chorób z jakimi zmagają się pacjenci. Mogą to być ostre i przewlekłe infekcje wirusowe oraz bakteryjne, choroby zakaźne ( np. gruźlica, kiła), dna moczanowa, a także reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów. Do czynników sprzyjających zapaleniu należą tez złogi wapniowe w ścięgnach okolicy barkowej, jak również utrzymywanie stawów w nienaturalnej, wymuszonej pozycji  (np. długie podpieranie się na łokciach).

.Objawy schorzenia

Osoby zmagające się z zapaleniem kaletki maziowej skarżą się na tkliwość i ból okolicy chorego stawu, który pojawia się najczęściej w trakcie ruchu. Kończyna może być zaczerwieniona i obrzęknięta, a nad uszkodzonym stawem zazwyczaj pojawia się zbiornik z płynem. Pacjent może odczuwać sztywność i ograniczenie ruchomości stawu, a także ogólne osłabienie całego organizmu (niekiedy połączone z  gorączką i dreszczami). Wszystkie objawy mogą pojawiać się stopniowo, bądź nagle.

Rozpoznanie zapalenia kaletki maziowej

Osoby, które zaobserwują u siebie wyżej wymienione objawy powinny udać się na konsultację do lekarza ortopedy. Mogą ją przeprowadzić specjaliści Poradni Ortopedycznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku. Lekarz postawi diagnozę na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, badania fizykalnego, jak również badań obrazowych takich jak RTG oraz USG , dzięki któremu będzie mógł potwierdzić obecność płynu w kaletce maziowej. W sytuacji, kiedy lekarz podejrzewa infekcję może zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych takich jak:  posiew moczu, posiew kału, badanie ogólne moczu,  badanie OB  oraz morfologię krwi z automatycznym rozmazem.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zapalenia kaletki maziowej zazwyczaj rozpoczyna się od leczenia metodami zachowawczymi wśród których wyróżnia się farmakoterapię, rehabilitację oraz fizjoterapię.

Leczenie farmakologiczne opiera się głównie na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (w formie doustnych środków, a także żeli i maści). W przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnej pacjent przyjmuje także antybiotyki. Jeżeli zapalenie kaletki maziowej wywołuje znaczne dolegliwości bólowe lekarz może przepisać preparaty sterydowe (w formie zastrzyków).

W leczeniu zapalenia kaletki maziowej niezwykle istotny jest odpoczynek, odciążenie chorego stawu, unikanie pozycji, które wywołują dolegliwości bólowe. Dobre efekty przynoszą ćwiczenia mające na celu zachowanie pełnej ruchomości stawu, a także ochronę przed ubytkami mięśniowymi. Są to ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową, usprawniające poprawę stabilizacji oraz stymulację mięśni i rozciąganie. Wszystkie ćwiczenia powinny odbywać się pod kontrolą rehabilitanta, po wcześniejszej konsultacji rehabilitacyjnej.

Zapalenie kaletki maziowej leczone jest także zabiegami fizjoterapeutycznymi, które indywidualnie dobiera specjalista podczas konsultacji fizjoterapeutycznej.

Przy zapaleniu kaletki maziowej fizjoterapeuta może zaproponować zabiegi takie jak: laseroterapię, ultradźwięki, elektrostymulację, czy krioterapię, która znacznie zmniejszy dolegliwości bólowe. Pomocne mogą być też prądy TENS oraz masaże poprawiające ukrwienie tkanek miękkich.

Leczenie operacyjne

Nie zawsze jednak leczenie metodami zachowawczymi jest skuteczne. Kiedy nie przynosi ono  zamierzonych efektów lekarz może zaproponować leczenie operacyjne, które znajduje się w ofercie Szpitala 1DayClinic w Gdańsku.

Dowiedz się więcej o zabiegu na tkankach miękkich, usunięciu ganglionów, tłuszczaków, kaletek – chirurgia ręki w szpitalu 1Dayclinic w Gdańsku

Podczas operacji chirurg wykonuje punkcję stawu poprzez nacięcie kaletki i usunięcie z niej płynu. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką specjalistów przez kilka godzin i jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Operacja chirurgiczna nie tylko przywraca prawidłową ruchomość ręki, ale też powoduje ustąpienie dolegliwości bólowych, dając tym samym dobry efekt kosmetyczny.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies