:)

Ocena: 4.8/5.0

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego operacja gdańsk gdynia sopot trójmiasto szpital 1dayclinic

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – leczenie i operacja Gdańsk

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego, tzw.OME (z łac. otitis media secretoria), jest dolegliwością polegającą na gromadzeniu się jałowego płynu w jamie bębenkowej ucha, czyli części ucha środkowego, która jest ograniczona od strony zewnętrznej błoną bębenkową, natomiast od wewnętrznej strony ścianą kostną ucha wewnętrznego. Wysiękowe zapalenie ucha, które jest procesem zapalnym może przyjąć jedną z trzech postaci: ostrą (trwającą do 10 dni), podostrą (trwającą od 10 do około  90 dni), a także przewlekłą, która trwa powyżej 3 miesięcy. Choroba ta najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 6 miesiącem, a 5 rokiem życia. Na podstawie przeprowadzonych badań specjaliści podają, że wysiękowe zapalenie ucha środkowego pojawia się u 80% dzieci, które jeszcze nie ukończyły 4 roku życia. Ponieważ nieleczony stan zapalny ucha środkowego może doprowadzić do wielu powikłań, bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, a następnie rozpoczęcie leczenia.

Jakie są przyczyny zachorowania na wysiękowe zapalenie ucha

Do wysiękowego zapalenia ucha środkowego najczęściej dochodzi w wyniku nieprawidłowości funkcjonowania trąbki słuchowej, czyli przewodu regulującego ciśnienie w jamie bębenkowej. Niedrożność trąbki słuchowej może doprowadzić do powstania ujemnego ciśnienia w jamie bębenkowej ucha, a tym samym powstaniu wysięku. Do dysfunkcji trąbki słuchowej może dojść w wyniku  ostrych zapaleń ucha środkowego, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, jak również przewlekłych zapaleń zatok przynosowych. Przyczyną choroby mogą być także nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki wpływające na kształt trąbki słuchowej (jak np. krzywa przegroda nosowa), rozszczep podniebienia oraz przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych. Czynnikiem  predysponującym do zachorowania jest również refluks przełykowo-gardłowy, choroby upośledzające usuwanie śluzu, bądź powodujące jego nadmierne gromadzenie się (np. mukowiscydoza, astma oskrzelowa, zespół nieruchomych rzęsek).

Jak objawia się OME

W początkowych stadium rozwoju choroby objawy mogą być trudne do zauważenia, dlatego też wysiękowe zapalenie ucha jest bardzo podstępną dolegliwością. Osoby zmagające się ze schorzeniem  częściej przechodzą infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekłe nieżyty nosa, a także zapalenia uszu. Wśród pierwszych objawów, na które rodzice powinni zwrócić uwagę wyróżnia się zmianę zachowania, nadpobudliwość dziecka, tzw. „zagapianie się”, jak również podniesiony głos, a nawet krzyk, co może mieć związek z niedosłuchem. Również częste prośby o powtórzenie zdań, dopytywanie się, podgłaszanie telewizora i radia mogą świadczyć o problemach ze słuchem. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe mogą się skarżyć na uczucie zalegania wody w uchu oraz szumy uszne utrudniające normalne funkcjonowanie. Wraz z rozwojem choroby może pojawić się ból i ucisk w uszach, a także gorączka i postępujący niedosłuch.

Rozpoznanie wysiękowego zapalenia ucha środkowego

W przypadku pojawienia się objawów choroby należy udać się na konsultację do lekarza laryngologa. W Gdańsku na konsultację można umówić się w Centrum Medycznym Eter-Med.

Podczas wizyty istnieje możliwość przeprowadzenia  badania audiometrycznego , czyli badania oceniającego słuch, określającego rodzaj niedosłuchu i stopień jego uszkodzenia. Istotnym elementem wizyty u laryngologa, bądź otolaryngologa jest tympanometria, badanie polegające na mierzeniu odbicia fal radiowych od błony bębenkowej przy zmianie ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Badanie to szczególnie polecane jest noworodkom, małym dzieciom, jak również osobom z dużym niedosłuchem. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego rozpoznaje się również na podstawie otoskopii, czyli fizykalnego badania ucha przy użyciu specjalnego wziernika usznego. Podczas badania lekarz zwraca uwagę na pogrubienie jamy bębenkowej, zmieniony odcień błony (zażółcenie), jak również obecność płynu w jamie bębenkowej. Po rozpoznaniu choroby – wysiękowego zapalenia ucha środkowego specjalista zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

Jak leczyć wysiękowe zapalenie ucha

Wybór metody leczenia proponuje laryngolog na podstawie wyników przeprowadzonych badań, a także czasu trwania dolegliwości. Ponieważ wysiękowe zapalenie ucha środkowego może się samoistnie cofnąć w przeciągu 3 miesięcy, początkowo lekarz może zaproponować obserwację, tzw. wyczekiwanie. Dotyczy to najczęściej dzieci do 3 roku życia. Pomocne wtedy mogą okazać się środki farmakologiczne rozrzedzające zalegający w uchu płyn, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz obkurczające. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków.

Kiedy długotrwałe leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, a pacjent cały czas zmaga się z chorobą, najlepszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, tzw. paracenteza. Zabieg przeprowadzają specjaliści Gdańskiego Szpitala 1DayClinic.

Dowiedz się więcej o paracentezie, nacięciu błon bębenkowych w Gdańsku w szpitalu 1DayClinic

Paracenteza, zwana także myringotomią polega na nacięciu błony bębenkowej, odessaniu nagromadzonego wysięku, a następnie założeniu środków opatrunkowych i podaniu leków przeciwzapalnych. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i trwa około 40 minut. Szpital 1DayClinic oferuje zabieg w ramach „chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu.

U osób zmagających się z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego lekarz może zaproponować tympanostomię, zabieg polegający na założeniu drenów do jamy bębenkowej ucha. Również ten zabieg znajduje się w ofercie Szpitala 1DayCliic.

Dowiedz się więcej o operacji założenia drenażu wentylacyjnego uszu, tympanostomii w Gdańsku w szpitalu 1DayClinic

Podczas zabiegu lekarz umieszcza dren, czyli cienką , silikonową rurkę (o średnicy 0,5-1,2 mm) w jamie bębenkowej w celu usunięcia nagromadzonej, patologicznej wydzieliny. Zabieg przynosi natychmiastowe efekty polegające na znacznej poprawie słuchu. Tympanostomię również jest zabiegiem wykonywanym w ramach „chirurgii jednego dnia”.

Metodę leczenia zabiegowego powinien wybrać specjalista laryngolog, podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu lub operacji.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies