:)

Ocena: 4.9/5.0

wysiękowe zapalenie stawu artroskopowe zabiegi stawu kolanowego etermed 1dayclinic szpital gdansk

Wysiękowe zapalenie stawu kolanowego leczenie i operacja Gdańsk

Wysiękowe zapalenie stawu kolanowego (z łac. hydrarthrosis intermittens) popularnie nazywane wodą w kolanie jest dolegliwością charakteryzującą się nadmierną ilością płynu w obrębie stawu kolanowego.

Staw kolanowy jest największym i zarazem najbardziej skomplikowanym pod względem budowy stawem w ciele człowieka. Ze względu na obciążenia, które przenosi podczas każdego ruchu jest narażony na różnorodne kontuzje i urazy. Staw otoczony jest torebką stawową (z łac. capsula articularis) składającą się z dwóch warstw: wewnętrznej błony maziowej oraz zewnętrznej warstwy włóknistej. Błona maziowa wytwarza płyn (maź), który wypełnia przestrzeń pomiędzy kośćmi, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawu, jak również zmniejsza tarcie zachodzące w stawie. Podczas różnego rodzaju urazów okolicy stawu kolanowego może dojść do podrażnienia  błony maziowej, a tym samym nadmiernego wytwarzania się płynu.

Przyczyny wysięku w stawie kolanowym

Schorzenie to częściej dotyczy osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza sportowców, którzy są najbardziej narażeni na urazy kolana. Wśród osób szczególnie narażonych na kontuzje są piłkarze, skoczkowie, narciarze i łyżwiarze. Woda w kolanie może się pojawić także u osób nie uprawiających sportu, ale które doznały nawet niewielkiego urazu w okolicy kolana np. w wyniku upadku, potknięcia, stłuczenia czy przeciążenia.

Wśród osób narażonych na zachorowanie są osoby z nadwagą, u których staw kolanowy jest osłabiony przez stałe przeciążenie i podtrzymywanie ciała, a także u osób starszych, które np. zmagają się ze zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z wiekiem.

Woda w kolanie może towarzyszyć chorobom takim jak dna moczanowa, zapalenie kości, zapalenie stawów, zapalenie kaletki przedrzepkowej,  a także torbiele i nowotwory. Wśród czynników zwiększających ryzyko powstania wysięku w kolanie są także czynniki genetyczne, a nawet alergie.

Objawy wysiękowego zapalenia stawu kolanowego

Schorzenie to charakteryzują dość typowe objawy. Gromadzący się w kolanie płyn doprowadza do powstania obrzęku wokół stawu, zaczerwienienia i powiększenia jego zarysów. Napływająca do obrzękniętej tkanki krew powoduje podwyższoną ciepłotę w obrębie kolana. Podczas badania dotykowego obrzękniętego miejsca można wyczuć woreczek wypełniony mazią.

Osoby zmagające się z wodą w kolanie skarżą się na ból, który pojawia się podczas poruszania kończyną i w trakcie jej obciążenia. W zależności od stopnia i obszaru zapalenia ból może pojawić się m.in. w miejscu przyczepów więzadeł, czy w okolicy szpary stawowej. Jeśli w wyniku urazu doszło do uszkodzenia łąkotek oprócz bólu może być odczuwalne zablokowanie stawu oraz przeskakiwanie w stawie. Z kolei tzw. uciekanie kolana i słyszalny trzask mogą świadczyć o towarzyszącym zapaleniu  uszkodzeniu więzadła krzyżowego.

Woda w kolanie może doprowadzić do sztywności kolana, a co za tym idzie trudności w prostowaniu i zginaniu kończyny. Może się zdarzyć, że podczas próby zgięcia czy wyprostu zgromadzony płyn przemieści się pod kolano.

Kiedy staw kolanowy ulega kontuzji (np. podczas uderzenia, upadku) może dojść do  pęknięcia naczyń krwionośnych, w efekcie czego  w obrębie kolana powstają bolące zasinienia.

Rozpoznanie schorzenia

Wysiękowe zapalenie stawu kolanowego nie może być zlekceważone i zawsze wymaga wizyty u specjalisty. Na konsultację ortopedyczną można się umówić w Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku. Podczas wizyty w Poradni Ortopedycznej lekarz wykona badanie fizykalne stawu kolanowego, a w razie potrzeby  skieruje pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwolą mu na postawienie prawidłowej diagnozy. Zazwyczaj ortopeda zleca wykonanie badania RTG kolana, które umożliwi wykluczenie ewentualnych złamań i zwichnięć, a także badania ultrasonograficznego , czy rezonansu magnetycznego, umożliwiającego zobrazowanie rozległości choroby.

Leczenie wysiękowego zapalenia stawu kolanowego w Gdańsku

Leczenie wysiękowego zapalenia stawu kolanowego opiera się m.in. na farmakoterapii i przyjmowaniu przez pacjenta środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Leki mogą być przyjmowane doustnie, jak również miejscowo (np. żele, maści). Kiedy woda w kolanie jest wynikiem infekcji, lekarz może przepisać również antybiotyki.

Popularną  metodą usunięcia płynu z kolana jest punkcja, czyli zabieg polegający na nakłuciu i odessaniu wody ze stawu kolanowego. W przypadku przewlekłych wysięków stawu kolanowego najskuteczniejsza jest artroskopia kolana ATS, którą przeprowadzają specjaliści Szpitala 1DayClinic. Zabieg polega na wykonaniu niewielkich nacięć (ok. 0,5 cm) na skórze kolana, a następnie wprowadzeniu w nie artroskopu z kamerką i mikronarzędzi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa około 60 minut.

Przed operacją warto udać się na konsultację kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz pomoże pacjentowi przygotować się do zabiegu, zaproponuje metodę znieczulenia oraz udzieli wskazówek dotyczących czasu po operacji.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies