:)

Ocena: 4.9/5.0

artroskopia stawu barkowego ats barku operacja 1dayclinic szpital etermed gdańsk gdynia sopot trójmiasto

Uszkodzenie obrąbka stawu barkowego leczenie i operacja Gdańsk

Obrąbek stawowy jest pierścieniowatą strukturą chrzęstno-włóknistą przyczepiającą się do brzegu panewki, bezpośrednio łącząc się z powierzchnią stawową. Obrąbek powiększa zagłębienie i rozmiar jamy stawowej, dzięki czemu usprawnia stabilność stawu ramienno-łopatkowego. Stanowi miejsce przyczepu więzadeł obrąbkowo-ramiennych oraz torebki stawowej, a jego górna część łączy się ze ścięgnem głowy długiej mięśnia dwugłowego ramiennego, zwanego musculus bicepsem brachii.

Uszkodzenia obrąbka stawu ramiennego można podzielić na uszkodzenia typu Bankarta i znacznie częściej występujące uszkodzenia SLAP (z ang. Superior labrum anterior to posteriori). Uszkodzenie Bankarta polega na oderwaniu struktury włóknistej od przednio-dolnej części brzegu panewki i z reguły wiąże się ze zwichnięciem. Uszkodzenie typu SLAP jest uszkodzeniem ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia w miejscu przyczepu do panewki.

Tego typu uszkodzenie można podzielić na cztery typy:

I –  zwyrodnienie bądź wystrzępienie brzegu górnego obrąbka z zachowaną stabilnością stawu,

II – zwyrodnienie bądź wystrzępienie brzegu górnego obrąbka z oderwaniem części obrąbka (wraz z przyczepem))  od panewki górnej

III – tzw. „rączka od wiadra” – uszkodzenie z pozostawieniem części mięśnia oraz obrąbka przyłączona do panewki

IV – tzw. „rączka od wiadra” – rozerwanie mięśnia dwugłowego , które ulega oderwaniu wraz z obrąbkiem i ma możliwość przedostania się do stawu.

Uszkodzenia obrąbka stawu ramiennego – przyczyny

Dolegliwość ta najczęściej pojawia się u sportowców, szczególnie tych wykonujących rzuty (np. oszczepem, młotem), pchnięcia kulą i u osób grających w tenis ziemny. Na chorobę znacznie bardziej narażeni są ciężarowcy, którzy wielokrotnie unoszą ciężary, golfiści, a także baseballiści. Jest to schorzenie dotykające osób wykonujących rzuty i uderzenia nad poziomem głowy, a także powtarzające czynności z uniesionymi ramionami. Do uszkodzenia obrąbka może w wyniku zwichnięcia, czy podwinięcia stawu, a także podczas wykonywania codziennych czynności związanych z podciągnięciem i unoszeniem ręki. Znaczna część uszkodzeń obrąbka powstaje w wyniku sumowania się mikrourazów, jak również w efekcie ostrego urazu (np. upadku na wyciągnięte ramię) i w wyniku uderzenia. Dolegliwość ta może być związana też z z niestabilnością stawu ramiennego i uszkodzeniem stożka mięśni rotatorów.

Objawy i rozpoznanie uszkodzeń obrąbka barku

Uraz wiąże się z bólem w okolicy barku, z trudną do określenia lokalizacją. Ból pojawia się podczas unoszenia ramion, leżenia na chorej kończynie , a także połączony jest z utratą kontroli kończyny podczas rotacji z odwiedzeniem w stawie barkowym. Osoby zmagające się z chorobą skarżą się na blokowanie i zacinanie się stawu, odczuwają przeskakiwanie barku, a także zgrzytanie i trzaskanie stawu ramiennego.

Objawy uszkodzenia obrąbka stawu barkowego są zbliżone do objawów uszkodzenia stożka rotatorów i niestabilności stawu barkowego. Przez to dolegliwość ta nie jest łatwa do rozpoznania. W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby i wdrożenia właściwego procesu leczenia niezbędna jest konsultacja specjalistyczna. Na wizytę konsultacyjną można się umówić w Poradni Ortopedycznej w Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku.

Aby postawić prawidłowa diagnozę lekarz może zaproponować wykonanie badań diagnostycznych, w których zakres  wchodzi przede wszystkim badanie obrazowe RTG. Pomaga ono nie tylko rozpoznać schorzenie i stopień jego zaawansowania, ale też umożliwia wykluczenie dodatkowych patologii w zakresie tkanki kostnej.

Leczenie uszkodzonego obrąbka barkowego

W uszkodzeniach obrąbka niewielkiego stopnia można skorzystać z rehabilitacji. Wcześniej jednak należy skonsultować stan zdrowia ze specjalistą z zakresu rehabilitacji.

Leczenie uszkodzenia obrąbka stawowego oparte jest przede wszystkim na leczeniu operacyjnym, a metody zabiegu zależą od typu urazu. Operacja może się opierać na czyszczeniu wystrzępionych części obrąbka, artroskopowym przymocowaniu i zszyciu obrąbka przy użyciu specjalnych kotwic, a także szyciu mięśnia i doczepieniu obrąbka. Artroskopowe leczeniu barku znajduje się w ofercie Szpitala 1DayClinic w Gdańsku.

Dowiedz się więcej o zabiegu artroskopowym ATS barku w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Podczas operacji specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu wykonuje niewielkie otwory w skórze prze które wprowadza specjalne narzędzia chirurgiczne oraz kamerkę. Operujący chirurg na monitorze w powiększeniu ogląda wszystkie elementy stawu, w którym znajduje się artroskop. Dodatkowe precyzyjne narzędzia artroskopowe pozwalają na wykonanie procedur chirurgicznych.

Artroskopia pozwala uniknąć rozległych ran operacyjnych. Ta małoinwazyjna technika operacyjna, zastosowana odpowiednio wcześnie pozwala na szybki powrót do zdrowia, maksymalnie skracając czas rekonwalescencji.

Przed operacją zalecana jest konsultacja ze specjalistą, podczas której pacjent uzyska informacje dotyczące przygotowania do zabiegu, a także zalecenia dotyczące czasu pooperacyjnego. Wizytę kwalifikującą do operacji można wykupić w Centrum Zdrowia ETER-MED.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies