:)

Ocena: 5.0/5.0

Przerośnięte migdałki podniebienne szpital 1daycninic gdańsk gdynia sopot trójmiasto operacja

Przerośnięte migdałki podniebienne – leczenie i operacja Gdańsk

Przerośnięte migdałki kojarzą się z dolegliwością dotykającą głównie dzieci, jednak  z tym schorzeniem coraz częściej zmagają się osoby w każdym wieku. Aby podjąć odpowiednie leczenie należy udać się do specjalisty, który określi dolegliwość na podstawie rozpoznania migdałków, których ona dotyczy. Wbrew statystycznemu przekonaniu migdałków mamy znacznie więcej niż dwa. Wyróżniamy migdałki podniebienne, migdałek gardłowy (przerośnięty migdał gardłowy najczęściej dotyczy dzieci), migdałek językowy, jak również migdałki trąbkowe i pierścienie chłonne Waldeyera. Migdałki zbudowane są z tkanki limfatycznej, która odpowiada za ochronę immunologiczną organizmu, broniąc go przed drobnoustrojami, bakteriami i wirusami tworząc specjalne przeciwciała. Jest to bardzo istotne szczególnie w pierwszych latach życia, kiedy układ odpornościowy organizmu dopiero się rozwija.  Pomimo tego, że migdałki docelowo pełnią ochronną rolę organizmu człowieka, zdarzają się sytuacje, że to one same są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Dochodzi do tego np. w przypadku przerośniętych migdałków podniebiennych.  I taka dolegliwość może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Migdałki podniebienne ( z łac. tonsillae palatinae) są skupieniem tkanki limfatycznej o charakterystycznym owalnym kształcie przypominającym orzech włoski. Mają około 1 cm szerokości i 2 cm długości, a na ich powierzchni znajdują się niewielkie zagłębienia. Są to migdałki zauważalne gołym okiem, widoczne w tyle gardła za łukami podniebiennymi.

Przerośnięte migdałki podniebienne (boczne) są zazwyczaj przejawem aktywności układu immunologicznego organizmu, gdyż to one jako pierwsze stanowią barierę chroniącą układ oddechowy przed infekcjami.  Kiedy dojdzie na infekcji, migdałki wytwarzają dodatkową ilość antygenów, tym samym zwiększając swój rozmiar, natomiast po chorobie powracają do swoich naturalnych rozmiarów.

Co powoduje przerośnięte migdałki

Wśród najczęstszych przyczyn rozrostu tkanki migdałów podniebiennych wyróżnia się nawracające infekcje  i stany zapalne dróg oddechowych (zapalenia zatok przynosowych, anginy, zapalenia błony śluzowej nosa). Częste zachorowania stopniowo zmniejszają zdolność migdałków do obrony przed infekcjami. Przerost migdałów podniebiennych może mieć również podłoże alergiczne i być reakcją organizmu na bakterie oraz alergeny wziewne i pokarmowe. Powiększona tkanka limfatyczna może być efektem zakażenia grzybicznego, gruźlicy, a nawet nowotworu układu chłonnego (chłoniaka) lub nowotworu migdałków.

Jak się objawiają przerośnięte migdałki boczne

Migdałki podniebienne, które naturalnie zlokalizowane są pomiędzy przednim a tylnym łukiem cieśni gardła, w przypadku rozrostu bardzo często dotykają się w linii środkowej gardła.

Do objawów rozrostu migdałków możemy zaliczyć również częste bóle gardła i trudności w przełykaniu, nawracające stany gorączkowe, jak również nieprzyjemny zapach z ust. U osób zmagających się z chorobą można zauważyć niewyraźną, kluskowatą mowę oraz zmienioną barwę głosu. Pacjenci skarżą się na problemy z oddychaniem, bezdechy senne i uporczywe chrapanie wybudzające ze snu. Nieleczony rozrost tkanki migdałków może skutkować niedotlenieniem organizmu, zmianami w płucach, a także upośledzeniem pracy serca. Osoby chorujące często są rozdrażnione, zmęczone i skarżą się na silne bóle głowy.

Leczenie przerośniętych migdałków podniebiennych w Gdańsku

W celu rozpoznania choroby należy udać się do lekarza laryngologa, który przyjmuje pacjentów w Poradni Laryngologicznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu badania oglądowego za pomocą lusterka laryngologicznego specjalista będzie mógł postawić diagnozę oraz zaproponować odpowiednią metodę leczenia. W przypadku przerośniętych migdałków bocznych leczenie zachowawcze (np. farmakologiczne) może być skuteczne na krótki okres czasu. Dlatego też lekarze najczęściej zalecają zabiegi operacyjne jakim są tonsyllektomia, czyli wycięcie migdałków podniebiennych oraz tonsillotomia – operacja polegająca na częściowym podcięciu tkanki limfatycznej. Oba zabiegi przeprowadzą specjaliści Szpitala 1DayClinic należącego do Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku.

Wskazaniem do przeprowadzenia tonsyllektomi są m.in. nawracające stany zapalne migdałków, ropień okołomigdałkowy, rozrost tkanki powodujący trudności w oddychaniu, jak również podejrzenie guza migdałków. Podczas zabiegu lekarz w całości usuwa tkankę migdała, a powstałe krwawienie hamowane jest poprze ucisk, elektrokoagulację lub podwiązanie naczynia. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Operacja częściowego usunięcia migdałków podniebiennych tonsillotomia  zalecana jest osobom zmagającym się z zaburzeniami mowy, trudnościami w przełykaniu i rozrostem migdałków. W Gdańskim Szpitalu 1DayClinic zabieg może być wykonany poprzez nacięcie migdałków laserem lub metodą diatermii radiofalowej. Zabiegi mają na celu zmniejszenie rozmiaru migdałków o 30-60%, a tym samym możliwość swobodnego oddychania i przełykania pokarmów.

Przed operacją warto udać się na konsultację kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz otolaryngolog zaproponuje odpowiednią metodę leczenia oraz znieczulenia, omówi przebieg operacji, jak również udzieli zaleceń pooperacyjnych.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies