:)

Ocena: 4.8/5.0

plastyka palucha sztywnego operacja szpital 1dayclinic gdańsk trójmiasto gdynia sopot

Paluch sztywny operacja i leczenie Gdańsk

Paluch sztywny (z łac.hallux rigidus) jest chorobą stawu śródstopno-paliczkowego palucha, zlokalizowaną u podstawy największego palca stopy. W odróżnieniu od haluksa, czyli palca koślawego nie występuje tak duże odchylenie palucha i przemieszczenie kości. Może się ono pojawić w niewielkim stopniu, a nawet wcale.  Charakterystyczną cechą palucha sztywnego są osteofity, czyli wyrośla kostne tworzące się na górnej powierzchni stawu zmniejszające zakres zgięcia i wyprostu grzbietowego palucha.  Do powstania procesów zwyrodnieniowych dochodzi w wyniku przerostu błony maziowej. Ponieważ jest to postępująca choroba, to nieleczona może doprowadzić do wielu komplikacji, w tym całkowitego usztywnienia i odrętwienia palucha (tzw. „zamrożony staw”). Największy paluch ma duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu stopy. Używany jest podczas chodzenia, kucania, stania i przy wspinaniu się. Schorzenie zwane sztywnym paluchem znacznie ogranicza osobę chorą na nie i zmniejsza jej komfort życiowy.

Jakie są przyczyny tworzenia się palucha sztywnego

Przyczyną powstania choroby są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe, mogą być one ogólne lub dotyczyć tylko jednego stawu. Choroba może też mieć podłoże genetyczne. Osoby, w których rodzinie najbliżsi zmagali się z tą dolegliwością są znacznie narażone na jej odziedziczenie. Wśród przyczyn tworzenia się palucha sztywnego są także nieprawidłowości strukturalne stopy powodujące chorobę zwyrodnieniową stawów palucha, jak również wadliwa biomechanika (np. nadmierna długość palucha i zbyt duże uniesienie pierwszej kości śródstopia wobec pozostałych). Większe predyspozycja na powstanie dolegliwości dotyczą osób, które zmagały się z urazami palucha w przeszłości i u osób z defektami stopy ( np. z podwijaniem się kostek bądź obniżonymi łukami stopy). Do powstania schorzenia może dojść w wyniku pojedynczego urazu uszkadzającego powierzchnie tworzące staw śródstopno-paliczkowy, jako skutek nawracających mikrourazów palucha, w efekcie obciążeń i uderzeń,  jak również przy unieruchomieniu stawu gipsowym opatrunkiem. Paluch koślawy częściej dotyczy osób, którym dokucza reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, martwica pierwszej kości śródstopia i choroba Charcota (neuropatie ruchowo-czuciowe).

Objawy sztywnego palucha

Ponieważ choroba ma charakter postępujący istotne znaczenie ma jej wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto udać się do specjalisty już w chwili kiedy zostaną zaobserwowane początkowe objawy palucha sztywnego, do których należy ból oraz sztywność palucha w trakcie stania, chodzenia czy pochylania się. Wpływ na nasilenie się tych dolegliwości ma pogoda (niska temperatura i wilgotne powietrze). Paluch sztywny objawia się opuchlizną i stanem zapalnym wokół stawu, rozszerzeniem oraz zniekształceniem obrys ów stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca, a także zaczerwienieniem oraz ucieplenie stawu. Wraz z rozwojem choroby pacjent zmaga się z ostrym bólem i ograniczeniem ruchomości palucha już nie tylko podczas ruchu, ale też w spoczynku. Z powodu powstawania osteofitów chory odczuwa dyskomfort w noszeniu obuwia, a w wyniku zmiany sposobu chodzenia może pojawić się ból okolicy biodra, dolnej części pleców i kolana.

Rozpoznanie choroby

W leczeniu palucha sztywnego istotne znaczenie ma szybkie i prawidłowe rozpoznanie choroby. W przypadku zauważenia już pierwszych objawów tego schorzenia należy udać się do specjalisty, który nie tylko przeprowadzi badanie, ale też wdroży odpowiednie metody leczenia. Na konsultację ortopedyczną warto umówić się w Poradni Ortopedycznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku.. Wśród badań diagnostycznych pozwalających rozpoznać chorobę i ocenić stopień jej zaawansowanie pomocne jest badanie obrazowe  RTG stopy.

Leczenie palucha sztywnego w Gdańsku

Nie bez znaczenia ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. W przypadku postawienia odpowiedniej diagnozy w początkowym etapie rozwoju palucha sztywnego wystarczające może okazać się leczenie metodami zachowawczymi. Pacjent powinien nosić obuwie z szerokim noskiem i o sztywnej podeszwie, może też zastosować odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne usprawniające funkcję stopy. Odpowiednie zalecenia dotyczące leczenia nieoperacyjnego można uzyskać podczas konsultacji z fizjoterapeutą. Wizyta może się odbyć zarówno w Centrum Medycznym Eter-Med, jak również w domu pacjenta.  Leczenie zachowawcze może też opierać się na farmakoterapii, przyjmowaniu doustnych leków przeciwzapalnych, jak również iniekcjach leków sterydowych, które zmniejszają ból i stan zapalny. Dodatkowo ciepłolecznictwo  pomaga rozluźnić stopę wraz z mięśniami podudzia, a krioterapia działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Osobom w początkowym stadium choroby  zaleca się dodatkowe zabiegi z zakresu fizykoterapii, które nie tylko przynoszą ulgę w bólu, ale też usprawniają funkcje stopy. W leczeniu palucha sztywnego skuteczne mogą się okazać zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, elektrostymulacji, jak również laseroterapii.

Kiedy leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne lub gdy pacjent trafił do lekarza w zaawansowanym etapie choroby, najlepszą metodą leczenia palucha sztywnego jest operacja chirurgiczna.

Dowiedz się więcej o operacji plastyce palucha sztywnego w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Plastyka palucha sztywnego przeprowadzona w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku opiera się na cheliektomii, czyli operacji polegającej na usunięciu wyrośli kostnych uniemożliwiających prawidłowy ruch palca, a także artrodezie, której celem jest stabilizacja stawu śródstopno-paliczkowego przy zastosowaniu specjalistycznych drutów, płytek i śrub. Plastyka palucha sztywnego poprawia chód, łagodzi dolegliwości bólowe, uwalnia palucha z e sztywnej pozycji, a także poprawia estetykę i wygląd stopy. Operacja powinna być wcześniej skonsultowana ze specjalistą na wizycie kwalifikującej do zabiegu lub operacji, który udzieli wskazówek dotyczących przygotowania pacjenta do zabiegu, omówi plastykę palucha sztywnego i udzieli porady dotyczącej okresu pooperacyjnego.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies