:)

Ocena: 5.0/5.0

zaćma operacja zaćmy etermed szpital 1dayclinic gdańsk

Leczenie zaćmy, operacja zaćmy w Gdańsku

Zaćma  , czyli zmętnienie soczewki (z łac. cataracta) jest jedną z najczęściej występujących chorób oka, która prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia. Polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki, czyli przeźroczystej struktury umiejscowionej w gałce ocznej, tuż za tęczówką. Rozróżnia się dwa główne typy zaćmy: zaćmę wrodzoną (z łac. cataracta congenita), która może istnieć już w chwili urodzenia, ale może też rozwijać się w pierwszych latach życia dziecka oraz zaćmę nabytą, rozwijającą się wraz ze starzeniem się organizmu (nazywana jest również zaćmą starczą).

Biorąc pod uwagę lokalizację wystąpienia zmętnień zaćma  może mieć postać: zaćmy jądrowej, zaćmy podtorebkowej przedniej lub tylnej, zaćmy korowej, jak i całkowitej (w przypadku całkowitego zmętnienia soczewki).

Przyczyny tworzenia się katarakty

Przyczyny powstawania zaćmy nie zostały do końca wyjaśnione. Zapewne jedną z najczęstszych przyczyn zmętnienia soczewki oka jest proces starzenia się organizmu i towarzyszące mu zaburzenia metaboliczne. Choroba może być też efektem  tępego lub penetrującego urazu gałki ocznej, zapalenia błony naczyniowej oka, jak również przyjmowania niektórych leków (szczególnie sterydów). Zaćma może wystąpić jako powikłanie u osób cierpiących na zapalenie rogówki, zapalenie twardówki,  jaskrę. Większe ryzyko wystąpienia zaćmy dotyczy osób  chorujących na cukrzycę, niedoczynność przytarczyc oraz osób u których zaćma występuje w rodzinnie (przyczyny dziedziczne).

Objawy zmętnienia soczewki

Typowa zaćma nabyta zwykle rozwija się stopniowo przez wiele lat , i początkowe objawy mogą być słabo wyrażone. Wśród najczęstszych objawów zmętnienia soczewki  (zaćmy) można wyróżnić:

– narastającą krótkowzroczność

– widzenie podwójne

– nieostry, rozmyty obraz

– jasne kolory wydają się być ciemniejsze

– problem z dobraniem szkieł korekcyjnych

– obraz widziany „przez mgłę”

– trudności z czytaniem i oglądaniem telewizji

– zjawisko olśnienia przy patrzeniu na źródło światła

– występowanie plamek w polu widzenia

– trudności w ocenie odległości

Rozpoznanie zaćmy

Zdiagnozowanie zmętnienia soczewki nie jest skomplikowane, ale konieczna jednak jest wizyta u okulisty. Na konsultację warto udać się do Poradni Okulistycznej Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku, podczas której lekarz przeprowadzi rozmowę z pacjentem, a także wykona podstawowe badania diagnostyczne oczu, m.in. komputerowe badanie refrakcji gałki ocznej, badanie ciśnienia oka, badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej ,badanie dna oka. Lekarz zleci  w razie konieczności inne specjalistyczne badania okulistyczne (np. USG gałki ocznej, pole widzenia, FLA).

Leczenie zmętnienia soczewki

Jedynym skutecznym sposobem wyleczenia zaćmy jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką. Operację można przeprowadzić na każdym etapie rozwoju choroby i nie ma potrzeby czekania aż zaćma „dojrzeje”.W przeprowadzaniu tego typu zabiegów specjalizują się lekarze Szpitala 1DayClinic, który należy do Centrum Medycznego Eter-Med. Operacja wykonywana jest bardzo delikatnie i precyzyjnie, metodą fakoemulsyfikacji i polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków, usunięciu jej rozbitych fragmentów i wszczepieniu nowej, zwijalnej soczewki przez nacięcie w rogówce mające zaledwie 2.2 mm. Zabieg trwa około 20 minut, a w trakcie operacji pacjent jest przytomny. Sztuczne soczewki stosowane podczas zabiegów w  Szpitalu 1DayClinic są najnowocześniejszymi  soczewkami wewnątrzgałkowymi klasy premium –  soczewki MICROPURE . Są bardzo dobrze tolerowane przez organizm pacjenta. Wyposażone są w filtr UV i światła niebieskiego, chroniąc tym samym siatkówkę przed niekorzystnym działaniem światła. Charakteryzują się asferycznością i brakiem odblasków, co zapewnia bardzo wyraźne widzenie bez zniekształceń. Hydrofobowość i unikalna struktura soczewki zmniejszają częstość występowania pooperacyjnego  zmętnienia torebki tylnej.

Pacjenci, którzy zdecydują się na operację będą mogli cieszyć się prawidłową ostrością wzroku, przywróceniem prawidłowego widzenia, a także widzeniem czystych, wysyconych kolorów.

Przed operacją warto umówić się na wizytę kwalifikująca pacjenta do zabiegu, podczas której lekarz nie tylko udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się pacjenta do operacji, ale też omówi przebieg zabiegu i przedstawi zalecenia pooperacyjne, odpowie na pytania  i przedstawi zalecenia pooperacyjne.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies