:)

Ocena: 4.9/5.0

usunięcie łagodnego guza piersi gruczolakowłókniak szpital 1 dayclinic gdańsk

Gruczolakowłókniak, czyli łagodny guz piersi – leczenie i operacja Gdańsk

Jednym z najczęstszych guzów piersi, który występuje głównie u kobiet pomiędzy 18 a 30 rokiem życia jest gruczolakowłókniak, nazywany również włókniakogruczolakiem i fibroadenomą. Jest to zmiana zlokalizowana w górnej części sutka, która jest powodem niepokoju wielu kobiet. Pomimo tego, iż guz wcale nie musi być zmianą o charakterze złośliwym, każdy jego przypadek należy skonsultować z ginekologiem lub specjalistą chorób piersi.  Pojawienie się fibroadenomy nie ma wpływu na rozwój raka piersi, jednak może się rozrastać powodując dyskomfort i dolegliwości bólowe. Często się pojawia u kobiet w ciąży, a w przypadku Pań, które przeszły okres menopauzy może ulec wchłonieniu i zwapnieniu.

Przyczyny powstawania włokniakogruczolaków

Gruczolakowłókniak powstaje w wyniku rozrostu tkanki włóknistej oraz tkanki gruczołowej i rozwija się pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów. Pojawia się najczęściej u dojrzewających dziewcząt i młodych kobiet, które np. mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, przyjmują tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogeny, są w końcowej fazie cyklu miesiączkowego czy zmagają się z nieregularnymi miesiączkami. Specjaliści dowiedli , że większe prawdopodobieństwo wystąpienia fibroadenomy dotyczy kobiet, u których w bliskim pokrewieństwie wystąpiły przypadki raka piersi.

Jak rozpoznać gruczolakowłókniaki

Włokniakogruczolak jest zmianą, którą można łatwo wykryć podczas samobadania piersi. Jest to przesuwalny guzek, mający średnicę kilku centymetrów i umiejscowiony jest w górnym kwadrancie piersi.  Zazwyczaj jest okrągły, gładki i elastyczny, o gumowatej i spoistej konsystencji. Z reguły nie powoduje dolegliwości bólowych, choć mogą się one pojawić np. podczas ucisku piersi. Zdarzają się sytuacje, kiedy włókniaki przybierają olbrzymie rozmiary (powyżej 5cm), jednak dotyczy to głównie kobiet w ciąży, a także w okresie laktacji, czyli karmienia piersią. Na tego typu guzy narażone są także nastolatki, u których pojawiają się tzw. młodzieńcze gruczolakowłókniaki, o przyspieszonym wzroście, powodujące zniekształcenie i asymetrię piersi.  U niektórych kobiet możliwe jest także wystąpienie mnogich guzków, zlokalizowanych w jednej lub w dwóch piersiach, które wymagają szczególnej kontroli lekarskiej (dotyczy to około 20 procent kobiet).

Rozpoznanie fibroadenomy

Gruczolakowłókniak najczęściej jest wykrywany przypadkowo lub podczas samobadania piersi.  Warto pamiętać, że każda taka zmiana powinna zostać skonsultowana ze specjalistą chorób piersi lub ginekologiem. Podczas konsultacji lekarz wykonuje badanie dotykowe piersi, które umożliwia mu ocenę powstałego guzka. Dalsza diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu badań diagnostycznych takich jak ultrasonografia piersi, a u kobiet, które ukończyły 40 rok życia zalecana jest także mammografia. Badania te umożliwiają odróżnienie fibroadenomy od torbieli piersi czy zmian nowotworowych. W uzasadnionych przypadkach (np. przy podejrzeniu nowotworu złośliwego) konieczne jest wykonanie biopsji cienkoigłowej, która pozwala na określenie charakteru guzka. Rzadziej w celach diagnostycznych stosowana jest biopsja gruboigłowa.

Leczenie łagodnych guzów piersi

Mimo, iż gruczolakowłókniaki nie są uznawane za zmiany złośliwe i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, nie ma pewności, że nie zmienią swojego charakteru. Dlatego też pacjentki, u których pojawiły się guzy powinny być pod stałą opieką lekarską. O metodzie leczenia  zmian powstałych w piersiach decyduje specjalista chorób piersi lub lekarz ginekolog. Wśród metod leczenia fibroadenomy, można wyróżnić m.in. zamrożenie włókniaka ciekłym azotem (krioterapia), wypalanie guzka za pomocą prądu elektrycznego (elektrokoagulacja), usunięcie zmiany laserem, a także wycięcie guza podczas zabiegu chirurgicznego.

Wycięcie gruczolakowłókniaka piersi jest wskazane w sytuacjach kiedy np. guz ulega powiększeniu, jak również kiedy zmiana ma średnicę powyżej 4 cm i powoduje asymetrię piersi. Zabieg należy wykonać także wtedy, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe lub istnieje podejrzenie złośliwego charakteru włókniaka. Zabiegowi powinny się poddać również kobiety, które planują ciążę.

Czytaj więcej o usunięciu łagodnego guza sutka, czyli gruczolakowłókniaka piersi w szpitalu w Gdańsku 1DayClinic

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 60 minut. Blizna po wycięciu guzka jest niewielka, ma kształt około 2-centymetrowej linii, a po zagojeniu jest praktycznie niezauważalna. Pacjentka może wrócić do domu już następnego dnia po operacji, musi jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarskich i stałym kontrolowaniu piersi.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies