:)

Ocena: 4.9/5.0

choroba dupuytrena operacja uwolnienie przykurczu palców szpital 1 dayclinic gdańsk gdynia sopot

Choroba Dupuytrena leczenie, operacja Gdańsk

Choroba Dupuytrena, nazywana również przykurczem rozcięgna dłoniowego jest najczęściej schorzeniem o podłożu genetycznym. Schorzenie powoduje przykurcz zgięciowy palców wywołany bliznowaceniem rozcięgna i początkowo dotyczy czwartego i piątego palca dłoni, z czasem obejmując kolejne. Do utrwalonego zgięcia palców dochodzi zazwyczaj po 6-12 miesiącach od rozpoczęcia choroby. Przykurcz Dupuytrena dotyczy nie tylko rozcięgna dłoni, ale również może powstać na rozcięgnie podeszwowym stopy oraz męskich narządach rozrodczych.

Zaobserwowano, że schorzenie zazwyczaj dotyczy osób po 45 roku życia i częściej dokucza mężczyznom.

Przyczyny powstania choroby

Przykurcz rozcięgna dłoniowego zazwyczaj jest uwarunkowany genetycznie, ale też może powstać w wyniku urazu i uszkodzenia (np. łokciowego). Przyczyną powstania tej dolegliwości mogą być również współistniejące choroby nerwu łokciowego, zmiany chorobowe w nerwach splotu ramiennego oraz cukrzyca i padaczka. Większe predyspozycje do zachorowania mają osoby zmagające się z nadużywaniem alkoholu i paleniem tytoniu. Przyjmuje się też, że przyczyną przykurczu Dupuytrena mogą być powtarzające się urazy oraz przeciążenia spowodowane niewielkimi krwawieniami do rozcięgna (np. podczas pracy z użyciem wibrujących narzędzi).

Objawy przykurczu rozcięgna dłoniowego

Jak sama nazwa wskazuje głównym objawem choroby jest przykurcz zgięciowy palców, czyli przymusowe ich ustawienie w pozycji zgięciowej (zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz). W sytuacji, kiedy dochodzi do przykurczenia poprzecznej warstwy rozcięgna, może dojść do zwężenia ręki.

Proces tworzenia się przykurczu Dupuytrena może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Jego przebieg jest zróżnicowany i opiera się na trzech fazach rozwoju. Pierwsza, zwana fazą proliferacji jest najłagodniejsza i nie zawsze rozpoznawalna. Podczas jej trwania tworzą się pierwsze zmiany w strukturze rozcięgna. W fazie drugiej  (tzw. fazie przerostu rozcięgna) powstają guzki i zgrubienia powodujące drobne przykurczenia w stawach. Faza końcowa jest ostrym stadium choroby, polegającym na utrwaleniu się przykurczy, a także powstaniu włóknistych pasm bliznowców, które powodują trudności w wykonywania nawet prostych czynności manualnych.

Ponadto choroba Dupuytrena objawia się trudnościami w zakresie ruchów palcami, szczególnie podczas ich prostowania oraz odwodzenia, pacjent może też odczuwać mrowienie, bądź obniżone czucie w palcach. U niektórych osób obserwuje się także wzmożoną potliwość całej dłoni, jak również zaburzenia jej ukrwienia.

Leczenie przykurczu Dupuytrena – metody zachowawcze i operacyjne

Osoby, u których pojawiły się powyższe objawy powinny udać się na konsultację do lekarza ortopedy, który po potwierdzeniu diagnozy, będzie mógł zaproponować odpowiednie metody leczenia. Im szybciej pacjent trafi do specjalisty, tym większa jest szansa na wyleczenie i powrót do sprawności.

Jeżeli choroba nie zdążyła się rozwinąć ortopeda może zaproponować leczenie zachowawcze, polegające przede wszystkim na rehabilitacji i fizjoterapii.  Zabiegi pomagające w chorobie Dupuytrena można zakupić w sklepie Eter-Med.

Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się nie tylko z ortopedą,  ale też warto udać się po poradę do lekarza rehabilitacji.

Specjalista, podczas konsultacji fizjoterapeutycznej przedstawi możliwe metody leczenia choroby, a także ustali indywidualny plan terapii.

Fizjoterapia polecana jest zarówno w przebiegu leczenia przykurczu rozcięgna dłoniowego, jak również po operacji chirurgicznej tego schorzenia.  W obu sytuacjach pomocna jest laseroterapia, polegająca na wykorzystaniu promienia laserowego, ultradźwięki, czyli mikromasaż falami ultradźwiękowymi, jak również jonofreza, stosowana szczególnie z lekami rozmiękczającymi bliznowce.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, bądź kiedy objawy choroby nasilają się, najodpowiedniejszą metodą leczenia przykurczu jest zabieg chirurgiczny.

Operację mogą przeprowadzić specjaliści Szpitala 1DayClinic w Gdańsku, wykonując fasciotomię lub dermofasciotomię.

Dowiedz się więcej o uwolnieniu przykurczy palców w chorobie Dupuytrena w Gdańsku w szpitalu 1DayClinic

Podczas fasciotomii chirurg nacina skórę palców i dłoni, usuwając następnie pogrubiałą, ściągniętą tkankę, powodującą zgięcie palców do wewnątrz. W trakcie zabiegu pacjent jest przytomny, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe.

Dermofasciomię wykonuje się u osób młodych i przy powtórnym przykurczu rozcięgna. Zabieg jest bardziej skomplikowany, ale też gwarantuje mniejsze ryzyko nawrotu choroby. Operacja polega na usunięciu nie tylko pogrubiałej tkanki podskórnej, ale również na wycięciu skóry. W tym przypadku anestezjolog usypia pacjenta na czas operacji. W miejsce wyciętej skóry, brakujący jej fragment uzupełnia się autoprzeszczepem pobranym z pachwiny, bądź ręki pacjenta.

Operacje chirurgiczne pozwalają przywrócić prawidłowe funkcje dłoni, dając przy tym dobry efekt kosmetyczny.

Po zabiegu zalecana jest rehabilitacja, a także zabiegi z zakresu fizjoterapii (m.in. laseroterapia, kinezyterapia, jonofreza) , które można wykupić w sklepie Eter-Med.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies