:)

Ocena: 4.8/5.0

operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych operacja gdańsk szpital 1dayclinic etermed trójmiasto

Żylaki kończyn dolnych leczenie i operacja Gdańsk

Żylaki w obrębie kończyn dolnych ( z łac. varices extremitatum inferiorum) są to żyły układu powierzchownego, które uległy nieodwracalnemu poszerzeniu i poskręcaniu. Przyjmują postać węzłowatą, sznurowatą, jak również kłębkowatą z narastającymi uwypukleniami oraz przebarwieniami. Żylaki obejmują żyły umieszczone pod skórą, jak również żyły łączące, czyli naczynia żylne zlokalizowane pomiędzy układem żył głębokich a żyłami powierzchownymi). Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Stanowi znaczny problem zdrowotny i kosmetyczny. Występują przede wszystkim u osób dorosłych, choć kiedy ich przyczyna ma podłoże genetyczne mogą dotyczyć nawet nastolatków. Prawidłowe rozpoznanie i leczenie przewlekłej niewydolności żylnej ma bardzo istotne znaczenie, gdyż bagatelizowanie tej dolegliwości może doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, w tym owrzodzenia podudzi i zakrzepicy żył.

Przyczyny

Przyczyny powstawania żylaków są zróżnicowane. Wśród nich znajduje się odziedziczona skłonność do zachorowania, szczególnie kiedy w rodzinie pacjenta pojawiała się niewydolność żylna. Zauważono, że wśród osób bardziej narażonych na zachorowanie są osoby starsze i kobiety. Przyczyną żylaków u kobiet może być ciąża i porody, choroby  ginekologiczne, jak również stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jedną z częstszych przyczyn zachorowania  jest nadciśnienie żylne, które może być spowodowane niewydolnością, niedorozwojem , zniszczeniem, a nawet brakiem zastawek żylnych. Dochodzi do niego również  w efekcie ucisku na żyły oraz przy zakrzepicy żylnej. Wśród czynników predysponujących do powstania choroby wyróżnia się także uporczywe zaparcia, brak aktywności fizycznej, jak również złe nawyki żywieniowe. Żylaki częściej dotyczą osób, które korzystają z gorących kąpieli, czy nadużywają sauny i solarium. Do czynników sprzyjających zachorowaniu należy też noszenie ciasnych ubrań, butów na wysokim obcasie, jak również długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej (np. w przypadku fryzjerek, nauczycieli, sprzedawców).

Jakie są objawy żylaków

W początkowym stadium rozwoju choroby pojawiają się delikatne zmiany na skórze w postaci cienkich pajączków (tzw. teleangiektazji) lub żył siatkowatych. Mają one sinoniebieski bądź czerwony odcień i tworzą skupiska siateczkowate przeważnie na udach i łydkach. Nie sprawiają dolegliwości bólowych, ani nie da się ich wyczuć dotykiem.

Wraz z rozwojem żylaków pacjenci skarżą się na uczucie ciężkości i zmęczenia w kończynach, uczucie pełności, tępe bóle nóg, jak również nocne skurcze i drętwienie kończyn. Bóle szczególnie dotyczą okolicy pachwin i okolicy podkolanowej. Na udach, łydkach i w okolicy kostek może pojawić się swędząca i drażniąca wysypka i przebarwienia. Obszar objęty żylakami staje się bardzie wrażliwy, a cała kończyna może być obrzęknięta i opuchnięta.  Żylaki przyjmują formę grubych, rozszerzonych poskręcanych żył  coraz bardziej widocznych pod skórą. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do wielu chorób, wśród których wyróżnia się zapalenie zakrzepowe żył głębokich i żył powierzchownych, zatorowość płucną, wybroczyny podskórne, krwawienia i owrzodzenia.

Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych

Najważniejszym elementem leczenia żylaków kończyn dolnych jest prawidłowe ich zdiagnozowanie. Rozpoznanie żylaków jest stosunkowo łatwe, a jego podstawowym elementem jest dopplerowskie badanie ultrasonograficzne. Badanie to mogą wykonać specjaliści w Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku. Oferują badania dopplerowskie USG zarówno żył kończyn dolnych, jak również tętnic kończyn dolnych. Badania te umożliwiają wykrycie żylaków i zakrzepów kończyn dolnych, pozwalają ocenić wygląd naczyń powierzchownych i głębokich, a także umożliwiają rozpoznanie złogów miażdżycowych i zmian patologicznych (np. zwężenia i niedrożność tętnic). Badanie ultrasonograficzne doppler jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

Metody leczenia żylaków

Kiedy choroba nie zdążyła się rozwinąć skuteczne może okazać się leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu specjalnych maści i kremów na zmieniona kończynę. Nie tylko zmniejszają obrzęki i uczucie dyskomfortu, ale też pomagają pozbyć się uczucia ciężkości nóg. Lekarze przepisują też doustne środki farmakologiczne uszczelniające naczynia.

Wśród metod leczenia zachowawczego żylaków wyróżnia się także kompresoterapię, czyli leczenie uciskowe polegające na noszeniu specjalnych pończoch, rajstop i podkolanówek. Ich działanie opiera się na poprawieniu przepływu krwi, poprawieniu działania pompy mięśniowej oraz zmniejszeniu ciśnienia oraz średnicy żył.

W początkowym etapie rozwoju choroby żylakowej, kiedy ma ona postać niewielkich pajączków bądź pojedynczych żylaków i żył siatkowatych, lekarz może zaproponować skleroterapię (tzw. obliterację), czyli ostrzykiwanie chorych żył specjalnymi środkami farmakologicznymi. Na zabieg można umówić się w Poradni Chirurgicznej Centrum Medycznego Eter-Med. Skleroterapia polega na nakłuciu i wstrzyknięciu w zmienioną żyłę leku (zazwyczaj kilkanaście nakłuć), w celu jej obkurczenia. Doprowadza to do włóknienia podrażnionej ściany żyły, dzięki czemu ustaje przepływ krwi, a żyła po pewnym czasie przestaje być widoczna. Na koniec zabiegu chirurg zakłada opatrunek uciskowy pomagającym w szybszym powrocie do zdrowia.

Coraz bardziej popularną metodą leczenia żylaków staje się krioterapia, czyli leczenie ciekłym azotem. Zabieg polega na zamrażaniu żylaków poprzez wprowadzenie do ich światła sondy wytwarzającej bardzo niską temperaturę.

W leczeniu niewielkich zmian chorobowych pomocna może się okazać również laseroterapia , zabieg polegający na użyciu światła laserowego, które korzystnie wpływa na zmienione chorobowo tkanki.

Kiedy powyższe metody nie przynoszą pożądanych efektów, bądź kiedy żylaki osiągnęły zaawansowaną postać najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny, tzw. stripping. Można go wykonać w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku, którym należy do Centrum Medycznego Eter-Med.

Dowiedz się więcej o operacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych w Gdańsku w szpitalu 1DayClinic.

Operacja polega na przecięciu żyły odpiszczelowej, usunięciu żylaków, a następnie podwiązaniu niewydolnych żył przeszywających.

W celu rozpoczęcia leczenia choroby żylakowej warto udać się na konsultację do specjalisty, który po rozpoznaniu choroby i stopnia jej zaawansowania zaproponuje najodpowiedniejszą metodę leczenia. Wizytę dotyczącą leczenia żylaków przeprowadzą specjaliści w Poradni Chirurgicznej Centrum Medycznego Eter-Med.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies