:)

Ocena: 5.0/5.0

uwolnienie nerwu obwodowego ręki szpital 1dayclinic gdansk

Zespół rowka nerwu łokciowego leczenie Gdańsk

Zespół rowka nerwu łokciowego jest drugą pod względem częstości występowania neuropatią w kończynie górnej, zaraz po zespole cieśni kanału nadgarstka. Jest to zaburzenie czynności nerwu łokciowego wywołane uciskiem powyższego nerwu w kanale łokciowym. Długotrwały ucisk nerwu przez sąsiadujące struktury anatomiczne (troczek zginaczy, kości, ścięgna) upośledza prawidłowe czynności włókien nerwowych, powodując znaczne dolegliwości bólowe i problemy w funkcjonowaniu ręki. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do wielu nieodwracalnych powikłań, obejmujących upośledzenie ruchowe i funkcjonalne chorej ręki.

Przyczyny powstania problemu rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego jest schorzeniem, które częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i zazwyczaj dotyczy kończyny dominującej. Wśród przyczyn powodujących ucisk nerwu łokciowego są urazy stawu łokciowego, przeciążenia i bezpośrednie uderzenie w okolicę rowka nerwu łokciowego. Również długotrwałe stosowaniu kul łokciowych, powodujące ucisk może doprowadzić do powstania problemu. Przyczyną mogą także blizny pourazowe, nieprawidłowości w ukrwieniu, tłuszczaki i gangliony, jak również choroby narządu ruchu, a wśród nich reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenie może się pojawić także u osób zmagających się z problemami hormonalnymi, cukrzycą i alkoholizmem, a także z wadami wrodzonymi takimi jak koślawość łokcia i podwichnięcie nerwu łokciowego.

Objawy choroby

Zespół rowka nerwu łokciowego rozwija się powoli i równie powoli mogą być widoczne objawy choroby. Początkowo pojawiają się tylko nocą, stopniowo uaktywniają się również w dzień, dochodząc do momentu kiedy nieustannie zaburzają prawidłowe funkcjonowanie kończyny. Głównymi objawami są bóle okolicy rowka promieniujące wzdłuż przebiegu nerwu, a także zaburzenia czucia po wewnętrznej stronie przedramienia. Charakterystycznymi objawami są także zaburzenia neurologiczne jak np. rwanie ręki, zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie palców ręki. Chory odczuwa osłabienie mięśni wewnątrz ręki, osłabienie zginania ręki w dłoni, czego efektem może być niezaradność ruchowa, wypadanie przedmiotów z dłoni, trudności w wykonywaniu precyzyjnych czynności ręką.

Diagnostyka neuropatii uciskowej

Z podejrzeniem zespołu rowka nerwu łokciowego należy udać się do lekarza neurologa, ortopedy, bądź traumatologa. Podczas konsultacji lekarskiej specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje badanie dotykowe sprawdzając czy nerw łokciowy nie przesuwa się w trakcie ruchu łokcia, ocenia funkcje i miejsce uszkodzenia lub ucisku. W celu rozpoznania choroby lekarz może zaproponować wykonanie trzech testów: testu Tinela, testu zgięciowego łokcia oraz testu opaski pneumatycznej. W rozpoznaniu neuropatii uciskowej pomocne mogą być badania diagnostyczne takie jak: NCV (badanie elektromiograficzne), USG, RTG oraz rezonans magnetyczny, pokazujący struktury miękkie okolicy rowka nerwu łokciowego.

Leczenie zespołu nerwu łokciowego

Początkowe leczenie powyższego schorzenia opiera się na zastosowaniu metod zachowawczych obejmujących fizjoterapię, rehabilitację i leczenie farmakologiczne. Jeśli te techniki nie przyniosą zamierzonego efektu, lekarz może zaproponować leczenie operacyjne. Interwencja chirurgiczna wykonana we wczesnym stadium choroby daje szanse na ustąpienie dolegliwości i powrót pacjenta do pełnej sprawności.

Dowiedz się więcej o uwolnieniu nerwów obwodowych ręki w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Operacja zespołu rowka nerwu łokciowego polega na uwolnieniu chorego nerwu z uciskających go struktur anatomicznych i przeniesieniu go w okolicę łokcia. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje nacięcia skóry nad brzegiem nerwu łokciowego i przecina więzadła uciskające nerw , bądź wycina struktury łącznotkankowe powodujące ucisk. Jeżeli specjalista stwierdzi ucisk nerwu spowodowany przez części kostne, zabieg może obejmować również usunięcie uciskającej kości. Operacja trwająca kilkadziesiąt minut wykonywana jest w znieczuleniu, co sprawia że jest bezbolesna.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies