:)

Ocena: 4.9/5.0

wodniak jądra, operacja torbieli ,najądrza, operacja wodniaka jądra ,operacja powrozka nasiennego szpital gdańsk 1dayclinic

Wodniak jądra

Wodniak jądra ( z łac.hydrocele testis ) jest chorobą, która polega na nagromadzeniu się płynu surowiczego między błoną ścienną oraz otrzewną osłonki jądra. Gromadzi się pomiędzy osłonkami własnymi jądra, jak również w niezrośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej. Wodniak może mieć pochodzenie wrodzone lub nabyte. Wrodzoną postać choroby najczęściej rozpoznaje się u noworodków i małych dzieci płci męskiej, kiedy to płyn surowiczy gromadzi się w wyniku niezrośniętego wyrostka pochwowego. Natomiast nabyty wodniak jądra (z łac. hydrocele reactiva) najczęściej występuje u dorosłych i jest efektem m.in. zapalenia swoistego, urazu, uszkodzenia jądra. Zdarza się, że powstały wodniak jest jednym z objawów nowotworu jądra. Osoby zmagające się z wodniakiem jądra powinny skonsultować się ze specjalistą, gdyż nieleczona choroba może doprowadzić do zaniku jądra, a czasem nawet do niepłodności.

Przyczyny powstawania wodniaka jądra

Wrodzony wodniak jądra dotyczący najczęściej niemowląt i małych dzieci, a przyczyna jego powstania tkwi w niezarośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej, jak wspomniano powyżej. Schorzenie dotyczy 5- 6 % niemowląt płci męskiej.

Nabyty wodniak jądra ma zupełnie inne podłoże i może powstać w wyniku ostrego zapalenia jądra oraz najądrza, bądź po wcześniej doznanym urazie. Może być też efektem powikłać po operacjach żylaków powrózka nasiennego i operacjach zaopatrzenia przepukliny pachwinowej. Nabyty wodniak jądra może się pojawić także przy nowotworze jądra.

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest zauważalny gołym okiem. Charakteryzuje się powiększeniem worka mosznowego, zazwyczaj po prawej stronie. Obustronny wodniak jąder rozpoznawalny jest tylko w 10% przypadków choroby i najczęściej jego przyczyną jest problem wrodzony. Wodniak zwiększa swoją objętość w  porach wieczornych, w trakcie przeziębienia, czy przy biegunce. Pomiędzy osłonkami jądra gromadzi się przezroczysty płyn o bursztynowym zabarwieniu. Na powiększonym jądrze wyczuwa się owalny i miękki guzek, który jest przesuwalny względem skóry. Zazwyczaj nie powoduje on dolegliwości bólowych, wyjątkiem są sytuacje kiedy przyczyną wodniaka jest stan zapalny bądź choroba nowotworowa. U dorosłych mężczyzn, którzy zmagają się z nabytymi wodniakami może dojść do zbyt gwałtownego powiększenia się moszny i należy wtedy jak najszybciej udać się do specjalisty. W zaawansowanym stadium choroby pacjent może odczuwać znaczny ból, dyskomfort, problemy z oddawaniem moczu, jak również trudności w trakcie chodzenia.

Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby opiera się na badaniu fizykalnym, podczas którego lekarz również prześwieca mosznę. Podświetlony źródłem światła wodniak jądra prześwieca się na kolor różowy, a światło przenika prze mosznę. Badanie to jest bardzo ważne, aby moc odróżnić wodniaka od przepukliny mosznowej czy litego guza, w przypadku których nie dochodzi do zjawiska przeświecenia. Badaniem potwierdzającym diagnozę jest USG jąder oraz badania laboratoryjne.

Leczenie

Niemowlęta, które zmagają się z wrodzonym wodniakiem jądra poddaje się kilkumiesięcznej obserwacji, ponieważ wiele tego typu zmian samoistnie się  wchłania jeszcze przed ukończeniem przez dziecku 1 roku życia. Operacja brana jest pod uwagę w sytuacji kiedy wodniak nadal istnieje u dzieci po drugim roku życia.

Również w przypadku nabytego wodniaka jądra, który najczęściej dotyczy osób dorosłych, jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja chirurgiczna. Przed zabiegiem należy udać się do specjalisty, który po zapoznaniu się z problemem, dobierze odpowiednią metodę leczenia, omówi przebieg operacji oraz udzieli porad dotyczącym czasu pooperacyjnego. Konsultację kwalifikująca pacjenta do zabiegu przeprowadzą chirurdzy Centrum Medycznego Eter-Med , którzy później wykonają operację wodniaka jądra w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku.

Podczas zabiegu specjalista chirurgii wykonuje niewielkie nacięcia moszny, przez które odsysa nagromadzony płyn surowiczy, a następnie zszywa nacięcia samo wchłanialnymi szwami najlepszej jakości. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilkadziesiąt minut. Pacjent po zabiegu pozostaje pod obserwacją wykwalifikowanego personelu medycznego, a po kilku godzinach może wrócić do domu. Operacja gwarantuje zniesienie dyskomfortu pacjenta oraz przywraca prawidłowy wygląd moszny.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies