:)

Ocena: 4.8/5.0

Usunięcie zmiany spojówki cysty skrzydlika tłuszczyka gdańsk 1dayclinic etermed szpital

Usunięcie zmiany spojówki w Gdańsku

Zmiany, które powstają na spojówkach mogą przyjmować różnorodne postacie i pomimo, że większość  z nich nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, to są nieprzyjemnym defektem estetycznym. Najczęstszymi zmianami tworzącymi się na spojówkach są zmiany zwyrodnieniowe, zmiany guzkowe, a także zmiany barwnikowe spojówek.

Zazwyczaj Pojawienie się guzków spojówki powinno skłonić do wizyty u specjalisty, który określi charakter zmiany i ustali najkorzystniejszy sposób postępowania.

Osoby, które zmagają się ze zmianami spojówki i chciałyby się ich pozbyć powinny udać się na konsultację do lekarza okulisty. Na wizytę warto umówić się do nowopowstałego Centrum Okulistyki Eter-Med w Gdańsku, gdzie pacjentów przyjmą  wykwalifikowani i doświadczeni okuliści. Specjaliści nie tylko określą rodzaj powstałej zmiany spojówki, ale też ustalą najkorzystniejszy dla pacjenta sposób leczenia.

Zwyrodnieniowe zmiany guzkowe spojówek

Zmiany guzkowe spojówek charakteryzuje pojawienie się rozlanego, bądź ograniczonego guzka w obrębie spojówki. Ich lokalizacja może obejmować spojówkę gałkową, powiekową, fałd półksiężycowaty, załamki i mięsko łzowe. W większości przypadków guzki spojówek mają charakter niezłośliwy, choć są również złośliwe nowotwory spojówek, występujące trzykrotnie rzadziej niż te łagodne. Łagodne zmiany guzkowe spojówek są częstym problemem medycznym, a według badań statystycznych, każdego roku 1 na 2500 osób poszukuje pomocy okulistycznej z ich powodu. Mogą wyrastać ze spojówki, ale też mogą tworzyć się pod nią. Wśród zmian guzkowatych spojówki można wyróżnić:

  • Torbiele,
  • Skrzydliki,
  • Tłuszczyki,
  • Brodawczaki,
  • Ziarniniaki,
  • Plamki Bitota,
  • Odpryskowiaki,
  • Tłuszczakoskórzaki,
  • Pryszczyki,
  • Złogi wapniowe.

Torbiel spojówki (cysta) to guzek wypełniony płynną lub półpłynną, przeźroczystą wydzieliną. Może mieć charakter wrodzony, jak również może powstawać w dowolnym momencie życia. Występuje pojedynczo lub tworzy się w grupach.  Przyczyną torbieli są m.in. zatkany kanalik łzowy, czynniki genetyczne, urazy mechaniczne, powikłania po przebytych operacjach  chirurgicznych oka, infekcje, stany zapalne, nieprawidłowy przepływ płynów w organizmie.

Dowiedz się więcej o zabiegu usunięcia torbieli,  czyli usunięciu cysty powieki.

Skrzydlik jest włóknisto-naczyniową naroślą na oku, która wyglądem przypomina skrzydło. Ma kształt trójkąta, którego wierzchołek skierowany jest w stronę rogówki, na którą stopniowo narasta. Powstaje  na spojówce lub na błonie śluzowej pokrywającej białą część oka. Wśród czynników mogących mieć wpływ na powstawanie narośli można wymienić np. :  wpływ promieniowania słonecznego i długotrwałą ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zamieszkiwanie w ciepłym klimacie, częste przebywanie na otwartej przestrzeni.

Dowiedz się więcej o skrzydliku.

Tłuszczyk to narośl bardzo często występująca  obustronnie na spojówce gałkowej w okolicy szpary powiekowej. Przede wszystkim dotyczy osób dorosłych, a głównie starszych. Główną przyczyną powstania tłuszczyka jest nadmierna ekspozycja na światło dzienne i promieniowanie ultrafioletowe, jak również wiatr, kurz i czynniki mogące wywołać podrażnienie spojówki.

Dowiedz się więcej o zabiegu usunięcia tłuszczyka.

Brodawczak spojówek występuje w dwóch postaciach: uszypułkowanej i nieuszypułkowanej. Brodawczaki uszypułkowane wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego HPV podtypami 6 i 11, natomiast brodawczaki nieuszypułkowane  wywołane są podtypami 16 i 18 wirusa HPV. Te ostatnie mogą mieć charakter złośliwy.

Dowiedz się więcej o zabiegu usunięcia brodawczaka.

Ziarniniak jest zmianą zbudowaną z komórek zapalnych i najczęściej tworzy się po zabiegach operacyjnych spojówki (np. w wyniku reakcji na szwy chirurgiczne).  Przyczyną  powstawania guzka może być również sarkoidoza, czyli choroba wywołująca powstawanie licznych ziarniniaków w załamku spojówki lub w spojówce tarczkowej.

Plama Bitota spotykana jest bardzo rzadko. To obustronna, trójkątna lub owalna plamka o piankowatym wyglądzie zlokalizowana na powierzchni spojówek, po stronie skroniowej. Przyczyną występowania narośli jest niedobór witaminy A.

Odpryskowiak spotykany jest również bardzo rzadko. To guzek kostny oraz złożony, zawierający w środku np. tłuszcz, włókna mięśniowe, chrząstkę, tkankę gruczołu łzowego. Najczęściej ma charakter wrodzony.

Tłuszczakoskórzak jest zmianą występującą najczęściej w obu oczach i charakteryzuje się miękkim, żółtawym guzkiem przesuwalnym pod spojówką. Tworzy się w zewnętrznym kącie oka, ciągnąc się w kierunku załamka spojówki.

Pryszczyk to rzadko występujący, owalny guzek, który najczęściej zlokalizowany jest tylko w jednym oku. Jest zmianą powstałą w wyniku zakażeń bakteryjnych, wywołanych przez gronkowce lub gruźlicę, a także zakażeń wirusowych, które wywołują adenowirusy i wirus opryszczki. Pryszczyki mogą być też powikłaniem choroby nazywanej ziarniniakiem wenerycznym.

Złogi wapniowe są zmianami występującymi  zazwyczaj u osób starszych lub rozwijającymi się w wyniku przewlekłego zapalenia gruczołów tarczkowych Meiboma.  Wyglądem przypominają owalne, niewielkie, ale liczne złogi w kolorze biało-żółtawym.

Zmiany barwnikowe spojówek

Zmiany barwnikowe powstałe w obrębie spojówek są widoczne gołym okiem i charakteryzują się  są przebarwieniami na powierzchni gałki ocznej.  Przyczyną ich występowania jest przede wszystkim nagromadzenie się komórek barwnikowych melantocytów i melanoforów, z których powstaje melanina (barwnik o ciemnym odcieniu). Melanina jest niezbędna dla naszych oczu, gdyż chroni organizm przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.

Zmiany barwnikowe mogą mieć zarówno charakter łagodny jaki i złośliwy. Osoby, które zauważą u siebie niepokojące zmiany barwnikowe, powinny jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Zmiany barwnikowe jakie występują w spojówkach oka dzieli się na:

  • płaskie przebarwienia (melonoza),
  • guzy barwnikowe.

Wśród płaskich zmian barwnikowych, które objawiają się wzmożoną pigmentacją można wymienić:

  • prześwitujące przez spojówkę, nadmierne nagromadzenie prawidłowego barwnika w twardówce.
  • wrodzoną melanozę nabłonka spojówki, zlokalizowaną w pobliżu rąbka rogówki, która najczęściej dotyczy  osób młodych (szczególnie z ciemną karnacją).
  • melanozę związaną z rasą, dotyczącą osób inne rasy niż kaukaska. Ten rodzaj zmian charakteryzuje się brązowym, brązowo-żółtym lub brązowo-czarnym zabarwieniem powstającym w obrębie szpary powiekowej.
  • pierwotną nabytą melanozę, która pojawia się u osób rasy białej. Charakteryzuje ją płaskie, jednostronne, rozlane zabarwienie w spojówce. Może być jednym z pierwszych objawów zmiany złośliwej – czerniaka.
  • wtórną nabytą melanozę, która może być powiązana z inną chorobą czy urazem. To zmiana powstająca np. w przebiegu przewlekłej niedoczynności kory nadnerczy, po operacjach przeciwjaskrowych, podczas długotrwałego stosowania kropli z epinefryną, a także podczas odkładania się w spojówce tuszu do rzęs.

Wśród guzów barwnikowych spojówki wymienić:

  • znamiona barwnikowe spojówki, czyli łagodne guzki, które najczęściej ujawniają się w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania. Są to płaskie, czasem lekko uniesione zmiany zlokalizowane np. w mięsku łzowym, w fałdzie półksiężycowym, bądź na innym obszarze spojówki gałkowej. Zazwyczaj są to łagodne znamiona, jednak nie wolno ich lekceważyć, ponieważ może się z ich rozwinąć zmiana złośliwa – czerniak. Znamiona barwnikowe mogą różnić się od siebie wielkością, kształtem, a także stopniem nasycenia barwnika. Nie kiedy trudno jest odróżnić kilka znamion od siebie, gdyż mają one skłonność do zlewania się.
  • czerniaka spojówki, czyli nowotwór złośliwy spojówki. Może on powstać na zdrowej spojówce, ale też na podłożu jednej z wcześniej wymienionych płaskich przebarwień (melanoz) i znamienia barwnikowego. Pomimo, że czerniak najczęściej rozwija się spojówce gałkowej i okolicy rąbka rogówki, to jednak może dotyczyć też każdej innej części spojówki. Guzy mogą przyjąć różny kształt, różny rozmiar i mogą różnić się od siebie stopniem wysycenia barwnikami (istnieją też czerniaki bezbarwnikowe).

Zarówno płaskie przebarwienia, jak i guzy barwnikowe powstałe na spojówkach mogą mieć zupełnie inne podłoże. Jednoznaczna przyczyna tworzenia się zmian nie została jasno określona, jednak specjaliści wymieniają czynniki mogące mieć wpływ na ich powstawanie:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i UV,
  • wiek – zmiany częściej dotyczą osób dorosłych i starszych (rzadziej dzieci i młodzieży),
  • karnacja – zmiany częściej pojawiają się u osób z jasną karnacją skóry i jasnymi tęczówkami.

Tak jak wyżej wspomniano, osoby u których pojawią się niepokojące zmiany barwnikowe powinny niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza okulisty.  Na wizytę warto umówić się do nowego Centrum Okulistyki Eter-Med w Gdańsku, gdzie doświadczeni specjaliści zdiagnozują zmianę. W celu rozpoznania schorzenia lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, jak również wykonuje badanie okulistyczne oceniające ostrość wzroku, badanie przedniego odcinka gałki ocznej czy badanie dna oka. W niektórych przypadkach rozpoznanie zmiany możliwe jest dopiero po jej wycięciu i wykonaniu badania histopatologicznego. Badanie polega na pobraniu fragmentu guza, a następnie ocenie pod mikroskopem, czy zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy.

Wycięcie zmiany spojówki połączone z badaniem histopatologicznym oferuje gdański Szpital  1DayClinic, należący do Centrum Medycznego Eter-Med. Podczas zabiegu lekarz wycina zmianę spojówki wraz z marginesem zdrowych tkanek i zakłada szwy. Usunięty wycinek zostaje poddany badaniu histopatologicznemu, które pozwala na ocenę zmiany spojówki.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, również przed wycięciem zmiany spojówki warto spotkać się z lekarzem podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Podczas konsultacji lekarz udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu, omówi jego przebieg, a także przedstawi zalecenia dotyczące pielęgnacji oka po operacji.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies