:)

Ocena: 4.8/5.0

operacja stulejki, załupka, zszycie rany skóry prącia szpital 1dayclinic gdansk

Stulejka, intymny problem nieobrzezanych mężczyzn – leczenie, operacja Gdańsk

Stulejka ( z łac. phimosis) jest najczęstszym zaburzeniem w budowie napletka, które dotyczy około 15 procent nieobrzezanych mężczyzn. Polega na zwężeniu ujścia napletka uniemożliwiając lub utrudniając jego ściąganie zarówno w stanie spoczynku, jak również we wzwodzie. Stulejka pojawia się także wtedy, kiedy napletek odchodzi od rowka zażołędnego, jednak powoduje ból, ucisk, a czasem nawet krwawienie.

Stulejka jest stanem fizjologicznym w przypadku niemowląt i małych dzieci. Wąski i ściśle przylegający do żołędzi napletek odsłania jedynie ujście cewki moczowej. Sytuacja taka nie powinna budzić niepokoju, należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie narządów intymnych dziecka. U kilkuletnich dzieci napletek odkleja się sam, stopniowo pozwalając na stopniowe jego zsunięcie. Kiedy u 4,5 letnich dzieci napletek nadal się nie zsuwa, należy udać się na konsultację do urologa dziecięcego.

Pomimo, iż stulejka nie jest zagrożeniem dla życia , to nieleczona może powodować wiele komplikacji zdrowotnych. Mężczyźni z nieleczoną stulejką częściej zmagają się ze stanami zapalnymi cewki moczowej, pęcherza, a także nerek. Może dojść do nawracających infekcji skórnych, wtórnego moczenia nocnego oraz problemów podczas współżycia.

Przyczyny powstawania stulejki

Stulejka może być wadą wrodzoną, ale również nabytą. Wrodzona stulejka dotyczy mężczyzn,  u których nie wykryto schorzenia w okresie dzieciństwa lub było ono niewłaściwie leczone. Do najczęstszych przyczyn powstania tego problemu należy nieprawidłowa pielęgnacja napletka w okresie niemowlęcym oraz niewłaściwa higiena narządów rodnych mężczyzny, co doprowadza do powstawania stanów zapalnych pod napletkiem. Powstanie wrodzonej wady mogą warunkować także czynniki genetyczne. Stulejka nabyta może się pojawić w każdym wieku i może być efektem doznanego urazu, powikłaniem cukrzycowym, jak również wynikiem stanów zapalnych napletka, żołędzi lub cewki moczowej. Może też powstać w wyniku ściągnięcia napletka przy użyciu zbyt dużej siły doprowadzając przy tym do pęknięć, a po ich zagojeniu do powstawania  blizn.

Objawy stulejki u dzieci i dorosłych

Objawy stulejki mogą się różnić w zależności od wieku osoby, której dotyczy wada. Wspólnym objawem zarówno u dzieci, jak i dorosłych mężczyzn jest ból w trakcie oddawania moczu, wąski strumień moczu, uczucie pieczenia lub świąd w okolicy genitaliów. Często pojawia się nieprzyjemny zapach okolicy genitaliów, spowodowany zwężeniem napletka, a co za tym idzie brakiem możliwości utrzymania odpowiedniej higieny i gromadzeniem się tzw.mastki.

Wśród objawów stulejki u dzieci, które są wskazaniem do wizyty lekarskiej można wyróżnić:  problemy z oddawaniem moczu (ból, płacz przy siusianiu), gwałtowne drapanie się dziecka po narządach intymnych, powtarzające się stany zapalne (obrzęk, zaczerwienienie, ropna wydzielina), bakterie w moczu, zaleganie moczu podczas siusiania (tworzenie się tzw. balonika na końcu prącia)/

Dorośli mężczyźni, u których pojawiła się stulejka nie tylko zmagają się ze zmniejszonymi doznaniami podczas współżycia, ale także bólem i dyskomfortem podczas zbliżeń.

Diagnoza i leczenie męskiego schorzenia

Rozpoznanie stulejki rozpoczyna się od dokładnego wywiadu urologa z pacjentem, podczas którego lekarz dopytuje o przyczyny powstania problemu i ewentualny mechanizm urazu. Stulejkę może potwierdzić badanie fizykalne.

W przypadku małych dzieci, kiedy stulejka jest stanem fizjologicznym zaleca się odpowiednią higienę i kontrolowanie napletka. Lekarze proponują, aby w trakcie kąpieli próbować zsunąć napletek, delikatnie go rozciągając, do momentu poczucia oporu, nie wywołując bólu u dziecka.

Kiedy dziecko jest starsze i nadal ma problemy ze stulejką lekarz może zalecić farmakoterapię , polegającą na przyjmowaniu maści sterydowych. W przypadku, kiedy nie przynoszą one oczekiwanego rezultatu, lekarz najczęściej proponuje leczenie operacyjne.

W przypadku dorosłych mężczyzn zabieg chirurgiczny jest jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu. Leczenie operacyjne może być przeprowadzone na dwa sposoby: poprzez obrzezanie lub operację plastyczną napletka.

Dowiedz się więcej o operacji stulejki, załupka, zszyciu rany skóry prącia w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Operacja obrzezania polega na usunięciu całości lub części napletka, odkrywając tym samym całkowicie lub częściowo żołądź. Plastyka napletka ma na celu jego poszerzenie, co sprawia, że po operacji napletek nadal zakrywa żołądź.

Operacje stulejki wykonują specjaliści chirurgii lub chirurdzy-urolodzy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, a jego czas uzależniony jest od metody wykonania i wieku pacjenta.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies