:)

Ocena: 4.8/5.0

endoskopowa operacja zatok przynosowych fess konchoplastyke septoplastyka szpital 1dayclinic gdańsk

Śluzowiak zatok przynosowych leczenie Gdańsk

Śluzowiak, zwany także torbielą śluzową (z łac. mucocele) jest jedną z form przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Powstaje w wyniku patologicznego, nadmiernego gromadzenia się i zalegania śluzu w niedrożnej zatoce, powodując rozdęcie kości twarzoczaszki, a nawet stopniowy zanik kości wywołany uciskiem . Nagromadzony w zamkniętej zatoce śluz może ulec zakażeniu, doprowadzając do powstania wielu schorzeń m.in. ropniaka, ropowicy oczodołu, zapalenia szpiku kostnego, a także zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Przyczyny powstawania śluzowiaka zatok przynosowych

Do czynników sprzyjających powstaniu torbieli śluzowej można zaliczyć m.in. przewlekłe infekcje bakteryjne i wirusowe, przewlekłe stany zapalne zatok, a także alergie i powstałe polipy.  Schorzenie to może dotyczyć osób po przebytych operacjach zatoki, a także tych, którzy zmagają się z nowotworami  zarówno łagodnymi, jak i złośliwymi  w okolicy jam nosa i zatok przynosowych. Przyczyną powstania śluzowiaka może być również odmienność budowy anatomicznej, np. krzywa przegroda nosa, a także drobne urazy miejscowe. Pomimo tego, iż choroba rzadko dotyczy dzieci (najczęściej objawia się w 3 i 4 dekadzie życia), to w ich przypadku może pojawić się np. przy mukowiscydozie.

Objawy torbieli śluzowej

Objawy torbieli śluzowej mogą się różnić od siebie, w zależności od jej umiejscowienia. Objawami wspólnie charakteryzującymi śluzowiaka są m.in. nawracające bóle głowy oraz silne bóle twarzoczaszki.  U chorych widoczna może być asymetria twarzy wywołana rozrostem torbieli i zanikiem ścian kości. Zauważalna może być deformacja policzków, czoła,  a także wytrzeszcz gałek ocznych. Chorzy skarżą się na nieżyt nosa, przewlekłe stany zapalne jamy nosowej oraz zatok przynosowych. Może pojawić się gęsty katar, jak również ropna i śluzowa wydzielina z nosa. Zdarzają się polipy nosa, a w zaawansowanym stadium choroby, może dojść do przebicia się torbieli na zewnątrz skóry twarzy (np. powieki czy policzka). Wśród objawów wyróżnia się też łzawienie oczu, zaburzenia ostrości widzenia lub podwójne widzenie, jak również zaburzenia ruchomości gałki ocznej. W przypadku śluzowiaka zatoki czołowej dochodzi do stanu zapalnego szpiku kostnego, w efekcie którego może powstać tzw. guz Potta.

Rozpoznanie śluzowiaka

Rozpoznanie śluzowiaka opiera się na wywiadzie, badaniu fizykalnym, a także badaniach obrazowych  takich jak:  tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MR). W badaniu radiologicznym torbiel śluzowa objawia się powiększeniem wielkości zatoki, ograniczeniem przejrzystości oraz zmniejszeniem grubości ścian kostnych. TK w kilku projekcjach przedstawia obrazy powiększonej i zajętej zatoki, a także ubytki i przebudowę kostną.

Podczas rozpoznania choroby bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa, umożliwiająca wykluczenie nowotworów twarzoczaszki i schorzeń takich jak: tętniak, torbiel zatoki szczękowej, torbiel retencyjna, zapalenie kości czy przepuklina oponowa.

Leczenie przy zastosowaniu endoskopu

Torbiel śluzowa leczona jest chirurgicznie, a technika zależy od umiejscowienia śluzowiaka oraz jego rozległości. Można operować go drogą zewnątrznosową (metoda klasyczna)  lub wewnątrznosową z zastosowaniem endoskopu. Endoskopowa operacja zatok(FESS) jest coraz częściej polecanym przez specjalistów zabiegiem mikrochirurgicznym.

Dowiedz się więcej o endoskopowej operacji zatok przynosowych FESS w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Celem zabiegu jest mało inwazyjne oczyszczenie zatok ze zmian zapalnych oraz poszerzenie ujścia zatok tak, aby gromadząca się wydzielina mogła swobodnie się wydostawać.

Endoskopowa operacja zatok przynosowych FESS polega na wprowadzeniu do jamy nosowej  endoskopu, czyli niewielkiej rurki  zakończonej kamerą,  a także mikronarzędzi, którymi specjalista udrażnia kompleks ujściowo-przewodowy pod kontrolą wzroku. Nie ma potrzeby dodatkowego nacinania skóry, dzięki czemu po operacji nie ma widocznych blizn. Zakres zabiegu uzależniony jest od nasilenia oraz umiejscowienia powstałych zmian zapalnych.

Zabieg wykonywany jest znieczuleniu miejscowym lub ogólnym przez lekarza chirurga i trwa od 40 minut do 2 godzin. Oszczędne usunięcie zmienionych tkanek,  a także udrożnienie zatok pozwalają pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia.

Jeżeli przyczyną powstania śluzowiaka zatok przynosowych jest krzywa przegroda nosa, warto rozważyć wyżej wymieniony zabieg FESS połączony z septoplastyką, czyli operacją krzywej przegrody.

Dowiedz się więcej o septoplastyce FESS w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Septoplastyka poprawia jakość życia pacjentów, jak również ogranicza częstość występowania przewlekłych zapaleń zatok. Dzięki endoskopowej operacji przegrody nosa, specjalista ma nie tylko bezpośredni dostęp do deformacji anatomicznych, ale także lepszą wizualizację operowanej powierzchni. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

W sytuacji kiedy przyczyna śluzowiaka tkwi w małżowinach nosowych, pacjent może udać się na zabieg endoskopowej operacji zatok przynosowych połączony z konchoplastyką, czyli operacją przerośniętych małżowin.

Dowiedz się więcej o konchoplastyce FESS w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

W trakcie operacji chirurg udrażnia ujścia zatok endoskopową techniką FESS, jednocześnie obkurczając i redukując objętość śluzówki małżowin nosowych, których przerost mógł być przyczyną powstania torbieli śluzowej. Efektem operacji jest ustąpienie objawów nawracających infekcji, swobodne oddychanie pacjenta , a także przywrócenie węchu.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies