:)

Ocena: 4.9/5.0

operacja jądra, amputacja jądra hdańsk szpital 1dayclinic, gdynia, sopot

Rak jądra – leczenie i operacja Gdańsk

Jądra są parzystymi narządami męskim umiejscowionymi w mosznie, czyli worku skórnym w okolicy krocza. Odpowiadają za produkcję testosteronu, najważniejszego hormonu męskiego, a także są odpowiedzialne za wytwarzanie się plemników. Choroby jąder są niebezpieczne dla zdrowia mężczyzn, grożą niepłodnością, a guzy nawet śmiercią. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie guzy powstałe w jądrach świadczą o chorobie nowotworowej.

Rak jądra jest guzem złośliwym, który pierwotnie rozwija się w jądrze. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Część zachorowań dotyczy też osób, które ukończyły 80 rok życia oraz chłopców, którzy nie skoczyli 10 lat. Nowotwór może dotyczyć jednego lub dwóch jąder jednocześnie. Główne podziały raka jądra wyróżniają grupę zarodkową stanowiącą 90%  nowotworów, a także nieliczną grupę niezarodkową.  Pod względem klinicznym nowotwory dzieli się na nasieniaki oraz nie nasieniaki. Pierwsze najczęściej dotyczą mężczyzn po 45 roku życia, natomiast nie nasieniaki powstają u młodych mężczyzn.

Wczesne wykrycie choroby daje szanse na trwałe i całkowite wyleczenie, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów zachorowania. Istotne znacznie ma także profilaktyka. Zaleca się, aby każdy mężczyzna po ukończeniu 15 roku życia badał sobie jądra przynajmniej raz w miesiącu, natomiast raz w roku badanie powinien przeprowadzić urolog.

Przyczyny raka jądra

Rozwój raka jądra ma związek z dziedziczeniem. Jeśli w rodzinie mężczyzny pojawił się rak jądra (np. u ojca, brata, dziadka) predyspozycje do zachorowania znacznie wzrastają. Również nietypowy przebieg ciąży u matki może przyczynić się do zachorowania jej dziecka na raka jądra. Ma to związek z nadmiarem estrogenów w organizmie kobiety, podczas kształtowania się jąder u jej dziecka jeszcze w życiu płodowym. Rozwój nowotworu może mieć też związek z niepłodnością zarówno ojca jak i matki, a co za tym idzie intensywnym leczeniem hormonalnym. Jedną z przyczyn powstania choroby mogą być słabo rozwinięte jądra, a także niezstąpienie jądra do moszny, czyli tzw .wnętrostwo. Szacuje się, że schorzenie to 17-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Wczesne leczenie hormonalne lub chirurgiczne  eliminuje ryzyko zachorowania na raka jądra. Również nawracające infekcje takie jak zapalenia jąder, zapalenie najądrzy, jak również przegrzewanie jąder  sprzyjają zachorowaniu na raka. Trzy krotnie większe ryzyko zachorowania dotyczy mężczyzn, którzy przeszli operację przepukliny pachwinowej i operację powrózka nasiennego.

Objawy

Pierwszym najczęstszym objawem choroby jest powiększenie jądra, a także powstała masa, której nie można oddzielić od jądra. Guz nowotworowy zazwyczaj wyczuwalny jest w badaniu palpacyjnym, czyli dotykowym, zazwyczaj nie jest bolesny, dlatego tak ważne jest regularne samobadanie. Pacjenci, których dotknęła choroba skarżą się na uczucie ciężaru i rozpychania w mosznie, niekiedy też pojawia obrzęk, zaczerwienienie i stwardnienie moszny.  W zaawansowanym stadium rozwoju choroby objawy mogą być bardziej odczuwalne . Zalicza się do nich bóle podbrzusza, powiększenie gruczołów piersiowych, nadmierne owłosienie. Ponieważ nowotwór jąder szybko daje przerzuty, osoba chorująca może zmagać się z  silnymi bólami kości (przy przerzutach kostnych), krwiopluciem i uporczywym kaszlem (przy przerzutach do płuc), jak również problemami neurologicznymi, kiedy rak daje przerzuty do mózgu.

Rozpoznaniem guza jądra zajmuje się lekarz urolog lub onkolog. Diagnozę stawia na podstawie zebranego wywiadu lekarskiego, badania palpacyjnego, a także dodatkowych badań obrazowych jak np. ultrasonografia, tomografia komputerowa jamy brzusznej, miednicy oraz klatki piersiowej oraz elektronografia transmisyjna PET. Badany jest też poziom markerów nowotworowych LDH, AFB, beta HCG.

Leczenie guza

Podstawową metodą leczenia raka jądra jest orchidektomia, czyli chirurgiczne usunięcie jądra.  Zabieg mogą wykonać specjaliści Szpital 1DayClinic w Gdańsku.

Dowiedz się więcej o amputacji jądra w szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Zabieg wykonywany jest przez chirurga,  zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym. W zależności od indywidualnych cech pacjenta i stopnia zaawansowania choroby, można wykonać orchidektomię prostą, orchidektomię podtorebkową lub orchidektomię radykalną. Dwie pierwsze metody polegają na nacięciu moszny w okolicy szwu pośrodkowego i usunięciu jednego jądra wraz z przyległymi do niego strukturami (operacja prosta), bądź na izolowanym usunięciu jądra z pozostawieniem w mosznie najądrzy, nasieniowodów, osłonki białawej i drugiego jądra (metoda podtorebkowa). W przypadku operacji radykalnej wykonywane jest 6-10 cm cięcie na skórze brzucha, równolegle do więzadła pachwinowego i usuwane jest jądro wraz ze wszystkimi przylegającymi do niego strukturami. Po zabiegu materiał z usuniętego jądra zostaje poddany badaniu histopatologicznemu w celu określenia charakteru zmiany.

Orchidektomia jest operacją wykonywaną nie tylko u osób zmagających się z rakiem jądra, ale również w przypadku zachorowania na raka gruczołu krokowego, czy po urazach jądra, ostrych stanach zapalnych i skrętach jądra. U mężczyzn i chłopców ze zdiagnozowanym wnętrostwem sporadycznie wykonuje się orchidektomię profilaktyczną.

Istotne znaczenie dla mężczyzn ma fakt, że usunięcie jednego jądra nie ma znaczącego wpływu na jego płodność. Drugie jądro jest w stanie samodzielnie wyprodukować ilość plemników wystarczającą do zapłodnienia.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies