:)

Ocena: 5.0/5.0

endoskopowa operacja zatok przynosowych fess polipy nosa opracja gdansk gdynia sopot szpital 1dayclinic

Polipy nosa, leczenie w Gdańsku – schorzenie uniemożliwiające swobodne oddychanie

Polipy nosa (z łac.polypi nasi) są łagodnymi zmianami, które powstają we wnętrzu jamy nosowej. Stanowią one uwypuklenie błony śluzowej, która pokrywa przewody nosowe aż do światła jamy nosowej. Mogą występować zarówno w postaci pojedynczej, jak i mnogiej. Tworzą się w ujściach zatok przynosowych, nozdrzach tylnych oraz przewodzie nosowym środkowym.

Polipy nosa można podzielić na obrzękowe (składające się z obrzękniętej tkanki łącznej), gruczołowe (gruczoły i torbiele zawarte są w obrzękniętej tkance łącznej) oraz włókniejące. Kolejna klasyfikacja dzieli polipy na neutrofilowe (związane ze stanem zapalnym) oraz eozynofilowe, stanowiące prawie 90% wszystkich polipów nosa (związane np. z astmą oskrzelową).

Prawdopodobieństwo powstawania polipów nosa

Schorzenie to najczęściej dotyka mężczyzn pomiędzy 20 a 60 rokiem życia. Liczba kobiet zmagających się z polipami jest znacznie mniejsza. Pomimo tego, że u dzieci również rzadko pojawiają się polipy, to jest to jedna z najczęstszych zmian zatok przynosowych oraz nosa w tym przedziale wiekowym i zawsze wymaga konsultacji u lekarza laryngologa.

Większe prawdopodobieństwo powstania polipów nosa jest u osób chorych na astmę oskrzelową, mukowiscydozę, atopowe zapalenie skóry, jak również u osób z wrodzonymi niedoborami odporności i nawracającymi nieżytami nosa. Polipy mogą powstać również w wyniku zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, przy stanach zapalnych  błony śluzowej nosa i zatok przynosowych oraz u osób z zaburzeniami na tle nerwowym.

Jak rozpoznać polipy nosa

Osoby, u których powstały polipy nosa skarżą się na problemy z oddychaniem przez nos (tzw. blokada nosa), upośledzenie węchu (również utratę węchu) i smaku, a także  pojawienie się ropnej lub śluzowej wydzieliny z nosa. Wśród objawów tego schorzenia są również poranne bóle głowy, łzawienie, świąd i kichanie. Pacjenci mogą zgłaszać pieczenie w gardle i uczucie spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. U niektórych osób może się pojawić chrapanie, a nawet bezdechy nocne. Zdarza się także, że nos ulega zniekształceniu i poszerza się. Kiedy dodatkowo pojawi się krwawienie z nosa, podwyższona temperatura czy obrzęk, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Polipy nosa rozpoznaje lekarz laryngolog podczas badania przy użyciu wziernika nosowego. Zauważa wtedy powstałe patologiczne twory w jamie nosowej. W rozpoznaniu schorzenia może pomóc również fiberoskopia, czyli nowoczesne badania z zastosowaniem endoskopu, a także tomografia komputerowa.

Metody leczenia polipów nosa

Leczenie polipów nosa zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, ilości i wielkości polipów, jak również dolegliwości odczuwanych przez pacjenta.

Bardzo ważna jest profilaktyka i likwidowanie czynników przyczyniających się do powstania tego schorzenia, np. wyleczenie stanów zapalnych nosa i zatok oraz unikanie alergenów.

Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu środków przeciwalergicznych (kiedy polipy współistnieją z alergią), antybiotyków (przy polipach powstałych podczas infekcji bakteryjnej i grzybiczej), a także sterydów (w sprayu lub w tabletkach).

Niezwykle skuteczną metodą leczenia polipów, coraz częściej proponowaną przez lekarzy jest operacja endoskopowa.

Dowiedz się więcej o endoskopowej operacji zatok przynosowych FESS w Gdańsku w szpitalu 1DayClinic

Zabieg przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, polega na umieszczeniu endoskopu w jamie nosowej (przez nozdrza) i usunięciu powstałych polipów przy użyciu mikronarzędzi. Podczas operacji można dodatkowo poprawić drożność nosa, jak również wentylację zatok przynosowych. Metoda endoskopowa pozwala na szybszy powrót pacjenta do zdrowia oraz doskonały efekt kosmetyczny (brak blizn na twarzy). Po operacji pacjent odzyskuje zapach, smak, a także zaczyna swobodnie oddychać przez nos. Bardzo szybko poprawia się komfort życia codziennego pacjenta.

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies