:)

Ocena: 4.9/5.0

metoda leczenia stawów osoczem bogatopłytkowym, leczenie stawow osoczem bogatoplytkowym szpital 1dayclinic gdańsk

Innowacja w zakresie ortopedii – nowa metoda leczenia stawów osoczem bogatopłytkowym w Gdańsku

Już dziś w medycynie ortopedycznej i rekonstrukcyjnej możliwa jest terapia osoczem bogatopłytkowym  – PRP (z ang. Platelet Rich Plasma). Technologia opierana jest na czynnikach wzrostu i cieszy się coraz większą popularnością, poprzez pozytywne efekty terapeutyczne.

Czym jest osocze bogatopłytkowe? Skoncentrowaną ilością płytek krwi, które są rozproszone w niewielkiej objętości osocza. Preparat płytek krwi, który powstał w skutek podwójnego wirowania uwalnia podstawowe czynniki wzrostu wspierające procesy gojenia i regenerację tkanek (m.in. PDGF, VEGF, TGF,EGF, FGF 2, IGF), jak również zawiera  białka odpowiedzialne za przyleganie komórek do siebie (fibrynę, fibronektynę, vitronektynę).

Możliwość leczenia szerokiej gamy dolegliwości w sposób bezpieczny, szybki, małoinwazyjny i efektywny daje nam spreparowane osocze bogatopłytkowe. Właściwościami czynników wzrostu jest pobudzenie i regeneracja uszkodzonych chrząstek, ścięgien czy mięśni, a także stymulujacja procesów gojenia i naprawy tkanek.

Bardzo ważnym elementem innowacyjnego typu leczenia są naturalne mechanizmy odtwórcze tkanek, które pobudzają i stymulują je bez ingerowania sztucznymi substancjami. Terapia koncentratem osocza bogatopłytkowego jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta i pozbawiona niepożądanych działań. Pozwala uniknąć reakcji alergicznych i zakażeń, które mogłyby być następstwem reakcji organizmu na sztuczne preparaty.

Wykorzystanie czynników wzrostu w ortopedii

Terapia skoncentrowanym osoczem bogatopłytkowym jest sprawdzoną metodą wspierającą leczenie schorzeń ortopedycznych zarówno u osób młodych jak i starszych. Czynniki wzrostu mają właściwości stymulujące procesy gojenia się i naprawy tkanek. PRP przyspiesza leczenie uszkodzeń więzadeł krzyżowych, łąkotkowych, stożka rotatorów i chrząstki stawowej. Wspomaga leczenie schorzeń takich jak zapalenie i uszkodzenie ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwowej, zwyrodnienia stawów, a także wspomaga terapię dolegliwości m.in. kolano skoczka czy łokieć tenisisty. Koncentrat osocza bogatopłytkowego stosowany jest też w celu przyspieszenia gojenia się ran w trakcie zabiegów operacyjnych np. w urazach sportowych, rekonstrukcji więzadła krzyżowego, w uszkodzeniach chrząstki stawowej i po zabiegach naprawczych ścięgien.

Terapia PRP przyspiesza regenerację tkanek w zwyrodnieniach stawów, stymuluje odbudowę ścięgien i tkanki chrzęstnej, poprawia funkcyjność zmienionych chorobowo stawów. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego przyspiesza proces gojenia się ran, zmniejsza dolegliwości bólowe, a tym samym znacznie poprawia komfort życia pacjenta. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, a także wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych i stymulują namnażanie komórek macierzystych.

Wykorzystanie Platelet Rich Plasma (PRP)

W procesie wirowania oraz specjalnego przygotowania (tzw. frakcjonowania)  krwi, którą lekarz pobiera od pacjenta (najczęściej z kończyny górnej) bezpośrednio przed zabiegiem otrzymujemy osocze bogatopłytkowe. Za pomocą specjalnego zestawu wirującego odseparowany zostaje koncentrat osocza bogatopłytkowego. Proces wirowania trwa do kilkunastu minut. Skoncentrowane osocze PRP lekarz wstrzykuje w zmienione chorobowo tkanki miękkie i stawy (np. w ubytek naderwanego więzadła, mięśnia, czy ścięgna).

Skoncentrowane płytki krwi w coraz większej skali są pozytywnymi efektami leczenia w całej Polsce. Metoda najchętniej jest stosowana w terapii dościęgnowej i dostawowej ze względu na krótki czas trwania terapii (zazwyczaj leczenie opiera się na podaniu od 1 do 3 zastrzyków PRP). Zabiegi z wykorzystaniem czynników wzrostu są małoinwazyjne i bezpieczne. Również skuteczność terapii skoncentrowanym osoczem płytkowym jest wyższa niż w przypadku np. leczenia konwencjonalnymi zastrzykami, a to za sprawą znacznej stymulacji procesów naprawy tkanek. Efekty pacjent odczuwa po około dwóch  – trzech tygodniach. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest często łączona z terapią komórkami macierzystymi w celu zwiększenia skuteczności leczenia.

 

Konsultacja ortopedyczna kwalifikująca do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies