:)

Ocena: 5.0/5.0

ganglion,czyli bolesny guzek - zabiegi na tkankach miękkich usunięcie ganglionu

Ganglion – leczenie Gdańsk

Ganglion, zwany inaczej torbielą galaretowatą jest bolesnym uwypukleniem pojawiającym się m.in. na nadgarstku,stopie. Przyjmuje formę kulistego guza, którego ścianki wyścielone są tkanką nabłonkowa, a w środku, jak sama nazwa wskazuje znajduje się galaretowata maź.

Jest to bolesny guz na skórze, który w większości przypadków nie zagraża zdrowiu. Mimo to, osoba u której pojawiło się zwyrodnienie powinna udać się na konsultacje do lekarza ortopedy-traumatologa, który będzie mógł wykluczyć nowotwór złośliwy.

Przyczyny powstawania torbieli

Gangliony są schorzeniem, które dotyka najczęściej osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, a w grupie chorych częściej znajdują się kobiety.

Specjaliści nie są w stanie określić jednoznacznej przyczyny powstawania torbieli galaretowatej. Wiadomo jednak, że występowaniu schorzenia sprzyjają urazy takie jak np. złamania czy skręcenia. Ganglion może powstać także w przypadku ucisku powstałego w pobliżu nerwów, jak również nawracających stanów zapalnych spowodowanych m.in. przeciążeniem lub długim utrzymywaniem kończyny w jednej pozycji.

Czym się objawia ganglion

Głównym objawem torbieli galaretowatej jest uwypuklenie w kształcie guzka, wypełnione bezbarwnym płynem. W początkowej fazie jest to niewielka narośl, która z czasem się rozrasta. W trakcie wysiłku pojawia się i powiększa, natomiast przy spoczynku znika lub zmniejsza się. Ganglion jest twardy i można przesunąć go pod skórą. Pojawia się w okolicy torebek stawowych, a także ścięgien (najczęściej w obrębie grzbietu stopy, na nadgarstku, w okolicy stawu kolanowego).

Osoby, u których pojawił się ganglion odczuwają ból i dyskomfort podczas poruszania kończyną. Może pojawić się odczyn zapalny, a także wzmożona wrażliwość na dotyk. Przy większej torbieli chory odczuwa ograniczoną ruchomość ręki, może też dojść do zaburzeń czucia w okolicy schorzenia, a nawet niedowładu mięśni.

Rozpoznanie

Każde zwyrodnienie należy skonsultować z lekarzem. Specjalista podczas wizyty przeprowadza wywiad z pacjentem, ogląda i bada dotykowo torbiel, może także zaproponować dodatkowe badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. Badania te pozwalają wykluczyć inne schorzenia, jak również ocenić tkankę pod względem nowotworowym.

Jak leczyć ganglion

Odpowiednią metodę leczenia torbieli galaretowatej proponuje lekarz, po wcześniejszym rozpoznaniu. W przypadku niezaawansowanego stadium choroby, leczenie może polegać na uciskaniu torbieli lub wykonaniu aspiracji, czyli punkcji ganglionu. Aspiracja polega na nakłuciu skóry i odessaniu galaretowatej treści z torbieli oraz podaniu kortykosteroidów.

W przypadku ganglionu, który sprawia ból i ogranicza poruszanie kończyną najlepszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Podczas operacji lekarz wykonuje nacięcie powłok skórnych, usuwa twarde zwyrodnienie oraz jego łodygę , po czym zszywa skórę pacjenta i zakłada sterylny opatrunek. Po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji około 3 godzin, po czym może wrócić do domu.

W przypadku tego typu zabiegu nawroty zdarzają się bardzo rzadko (około 10% przypadków), w przeciwieństwie do zabiegu aspiracji, kiedy nawrót choroby następuje u około 40-60% przypadków.

Rehabilitacja po zabiegu

Rehabilitacja zalecana jest po usunięciu torbieli zarówno metodą aspiracji, jak i po zabiegu chirurgicznym. Polega przede wszystkim na odciążeniu ręki, w której usuniętą ganglion. Dodatkowo specjaliści zalecają wspomagające metody leczenia pooperacyjnego jak np. ultradźwięki, laseroterapię, terapie polem magnetycznym czy masaże.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje

2015 © Copyright - Szpital Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku

Polityka Prywatności w tym Cookies